N-benzil salisilaldimin bileşiğinin kristal ve elektronik yapısının incelenmesi
The Crystal and electronic structure of C14H13NO (N-benzyl salicylaldimine)
  1. Tez No: 28635
  2. Yazar: FEVZİ ÜÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi C14Hl3ON (N-Benzil Salisilaldirain) Bileşiğinin Kristal ve Elektronik Yapısının incelenmesi Fevzi UÇOK Ah kara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabiîim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1993, Sayfa : 83 Jüri : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN : Prof. Dr. Engin KENDİ : Doç. Dr. Çelik TARIMCI Bu çalışmada OuHıaNO {N-Benzil Saüsilaidimin) bileşiğinin kristal ve elektronik yapısı incelenmiştir. Kristal sistemi montokilmik, uzay grubu P2tjc, örgü parametreleri a = 5.922Â, h = 13.371Â, c = 14.541 Â, # = 98.34°' dir. X(MoKa) = 0.7107 A X-igmt kullanılarak simetri bağımsı» 1383 yansıma için R = 0.0568, Rw - 0.046 bulunmuştur. Kristal yapı“di rek yöntemle”çözülmüştür. Elde edilen atom koordinatları ve ısısal titreşim tensörlert en küçük kareler yöntemiyle inceltilmiştir. Atomsal koordinatlar kullanılarak afcomlararası bağ uzunlukları, bağ açıları ve bit atomların oluşturduğu düzlemler bulunmuştur. Bu bileşik için njoleküler orbital hesaplaması“Geliştirilmiş Hücfcel Yöntemi”kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırmada, bağ yapan her bir atomun yapmış olduğu bağlar arasındaki elektron yoğunluğu ve her bir atom üzerindeki net yük yoğunlukları bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Uzay grubu, elektron yoğunluğu, döner kristal yöntemi, Wesssenberg Yöntemi, düzeltme faktörü, Fourier yöntemi, saUsilalctehit, fenil- amino- metan, Extended Hikkel Hesaplamaları. \*130»
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Msc. Thesis The Crystal and Electronic Structure of C14H13NO (N - Benzyl salicylaldimine) Fevzi UÇOK University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1993, Page : 63 Jury : Prof. Dr. Yalcm ELERMAN : Prof. Dr. Engin KENDİ : Assoc. Prof. Dr. Çelik TARMCI In the present study the crystal and electronic structure of N-benzyl salicylaldimine CuHiaNO, has been investigated. The crystal is in the monocHnic system with a=5.922 A, b=I3.37l A, c=I4.541 A, 0 = 98.34°, space group P2xic, \{MoKa) = 0.7I07A, R=0.0568, wR=0.0460 for 1383 unique reflections. The structure of the crystal was solved by using direct methods. Obtained atomic coordinates and thermal vibration tensors were refined by means of least-squares technique. The atomic coordinates, bond distances, bond angles and atomic planes were calculated. Molecular orbital calculation of the compound has been done by using Extended Hückel theory. In this investigation, we have examined electronic populations among atoms which are bonded each other and net electron density on each atom. KEY WORDS : Space group, electron density, rotating crystal method, Weissenberg method, correction factor, Fourier method, salicylaldehyd, phenyl-amino-methan, Extended Hückel Calculation.