Koharent saçılma diferansiyel tesir kesitinin açıya ve atom numarasına göre değişiminin incelenmesi
- Tez No: 28636
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞAHİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilk olarak Ti, Ni, Zr, In, Au ve Pb elementlerinin atom başına koherent saçılma diferansiyel tesir kesitlerinin açısal değişimi incelenmiştir. 100 mCi'lik Am-241 nokta kaynağından yayınlanan 59.5 keV'lik y-fotonlan 10 mm çapındaki dairesel foil numuneler üzerine düşürülerek saçılma açısının 36° < 0 S 135° değerleri için saçılan fotonlar uygun bir deney geometrisinde sayılmışlardır. İkinci olarak, e = 126° için atom başına koherent saçılma diferansiyel tesir kesitinin atom numarasına göre değişimi 22 < Z < 82 aralığında atom numarasının yaklaşık ikişer artırılmasıyla incelenmiştir. Temel saymadan, numune tutucularından ve havadan saçılma etkilerini gidermek için numunesiz ölçümler alınmıştır. Numune üstüne kaynaktan gelen ve numune atomlanyla etkileşen fotonlann tesbiti için geçirme (transmission) ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca, sayma verimi de ölçülmüştür. Saçılan fotonlann sayılmasında, 5.9 keV 'de yarı maksimumdaki tam genişliği (FWHM) 190 eV olan bir Ge(Li) dedektörü ile irtibatlı olan ND66B çok kanallı analizör kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ince levha (Foil) numuneler için soğurma, toz numuneler için parçacık büyüklüğü düzeltmesi yapılmıştır.11 Numunclcrdeki atomların sayısı gravimetrik metodla bulunmuştur. Atom başına kohcrent saçılma diferansiyel tesir kesitinin, artan saçılma açısıyla azaldığı ve artan atom numarasıyla arttığı, bulunmuş olup sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Elde edilen sonuçların, diğer araştırmacılar tarafından bulunan teorik ve deneysel sonuçlarla iyi bir şekilde uyum içinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, angular dependencies of atomic coherent scattering differential cross section of Ti, Ni, Zr, In, Au and Pb have been measured. The coherent scattering of 59540 eV y-rays from an Am-241 point source by the circular targets 10 mm diameter arc obtained at the angle in the range 36°- 135° Furthermore variation of the coherent scattering differential cross section are measured versus to atomic numbers in the range 22 £ Z ^ 82 at the scattering once 126°. To eliminate the unwanted effects background spectrum of the photons which are scattered from air and sample holders is obtained at the same detection geometry after each data collection from the samples. The transmission factor of samples arc also determined experimentally. The data arc collected by a Ge(Li) dedector having full width at half maximum of 190 eV at 5.9 kcV coupled to a ND66B multichannel analyser. Self absorption and particle size correction arc included in the measured results for the foil samples and powdered samples, respectively. The number of the atoms contained in the samples is found by a gravimetric methods. It is found that the atomic coherent scattering differential cross section arc decreasing with the increasing scattering angle and increasing atomic number. The present results arc given in the tables and the figures comperatively with the others'. The experimentally determined present coherent scattering differential cross section values for various scattering angle and various elements for 59540 eV y-rays agree with the other values.