Bazı schiff bazlarının, nikel ve demir ile vermiş olduğu bileşiklerin kristal yapılarının çözümlenmesi ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The Determination of crystal structures of the compound formed by some schiff-bases with wickel and iron and investigation of some of their physical properties
- Tez No: 28634
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ELERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI SGHİFF BAZLARININ, NİKEL ve DEMİR ile VERMİŞ OLDU?U BİLEŞİKLERİNİN KRİSTAL YAPILARININ ÇÖZÜMLENMESİ ve BAZI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Ayhan ELMALI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1993, Sayfa : 129 Jüri : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Doç. Dr. Rahmi YA?BASAN Bu tez çalışmasında, dört tane dimeı demiı(3) kompleksi ile bir trimer rdkel(2) kompleksi incelenmiş tir. Çalışmanın birinci kısmında, bu komplekslerin kristal yapılan x - ısını kınnıtn yöntemiyle çözülmüştür. Bu kompleksler şunlardır : 1) [FeL^.O. (C^HgOj). Kristal sistemi monokonik, uzay grubu P2j/c, örgü paramet releri a. = 14.650(2), b = 18.990(1), c = 13.296(1)1, fi = 76.080(7)“, V = 3590.3 Â3, Z = 4, R = 0.0505. 2) [Felf^Cl].. Kristal sistemi triknnik, uzay grubu P\, örgü parametreleri a = 8.185(1), b = 9.561(2), c = 9.914(1) A, a = 101.96(1)', fi = 101.42(1)”,7 = 92.28(1)“, V = 741.3A, Z = 1, R = 0.047. 3)[FeL3Cl]2. Kristal sistemi monokonik, uzay grubu P2\/c, örgü parametreleri a=7.960(l), b=20.467(2), c=11.565(l) A, fi = 125.06(1)', V=1542.3 A, Z=2, R=0.0685. 4) [FeL4(CH30)Cl]2. Kristal sistemi monokKnik, uzay grubu P2l/c, örgü parametreleri a=7.347(l),b=21.390(l),c=9.555(2) A, 0=104.92(1)”, V=1450.8Â3, Z=2, R=0.0423. 5) [Ni3(CH3-CHOH-0) ((CH3) N-CH2-OH)2L52]. Kristal sistemi triknnik, uzay grubu P\, örgü parametreleri a=9.560(l), b= 10.681(1), c=12.200(l)A, a=112.17(l), fi = 101.25(1), y = 90.32(1)', V=1127.2 Â*, Z=l, R = 0.0675. Çalışmanın ikinci kumunda, bu dört tane dimeı demir(3) kompleksinin magnetik özellikleri incelen miştir. Her bir kompleksin magnetik alınganlığı 4.2 - 288 K aralığında sıcaklığa bağh olarak ölçülmüş ve dört kompleksinde anüferromagnetik süper değiş-tokuş etkileşmesi gösterdiği bulunmuştur. Antiferromagnetik süper degij - tokuş, sabitleri ise sırasıyla Jj=-98.5(1), 7j = -6.5(1), ^3 = -10.9(1) »e J4 = -7.7(1) cnrl olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Dimer, trimer, demir(3), nikel(2), magnetik ahnganhk, anüferromagnetik süper deği| - tokuş, antiferı\.n.agnetik süper değiş - tokuş sabiti İlikti
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PhD. Thesis The DETERMINATION of CRYSTAL STRUCTURES of the COMPOUNDS FORMED by SOME SCHIFF-BASES with NICKEL and IRON and INVESTIGATION of SOME of THEIR PHYSICAL PROPERTIES Ayhan ELMALI University of Ankara Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1993, Page : 129 Jury : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Assoc.Prof.Dr. Rahmi YA?BASAN In this thesis, fota dim er iron(3) complexes as well as a trimer nickel(2) complex have been in?esti- gated. In the first part of study, the crystal structures of these complexes are determined through the x-ray diffraction method. The complexes which have been considered are the folio wings: 1) [FeL*] O. (C4H8O2). Monodjnic, space group P^i/c, lattice parameters a = 14.650(2), b = 18.990(1), c = 13.296(1)1, 0 = 76.080(7)', V = 3590.3 A, Z = 4, R = 0.0505. 2) [FeI,2CI]. TricKnic, space group PX, lattice parame ters a = 8.185(1), 6 = 9.561(2), c = 9.914(1) 1,