A bilevel partial interdiction problem with capacitated facilities and demand outsourcing
Kapasite kısıtlı çift düzeyli kısmı saldırı problemi
  1. Tez No: 286350
  2. Yazar: SEMA ŞENGÜL AKCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ARAS, YRD. DOÇ. DR. DENİZ AKSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çift düzeyli kısmi saldırı problemi, sistem planlayıcısı(savunan) ile potansiyelsaldırgan(terörist) arasındaki statik Stackelberg oyununu içerir. Sistem planlayıcısımevcut hizmet ağının işletilmesinden sorumludur ve amacı, belli kapasitelere sahiptesislerden müşteri taleplerini sağlarken talep ağırlıklı taşıma maliyetini enküçüklemektir.Bunu yaparken, terörist saldırısı sonucu bazı tesislerin tam kapasiteyle hizmet veremeyeceğini hesaba katmaktadır. Saldırılacak tesis sayısı önceden bilinememekle berabersaldırganın bütçesine bağlıdır. Kısmi saldırı kavramı kullanılarak, problem çiftdüzeyli programlama modeli olarak formüle edilmiştir. Saldırgan lider oyuncudur vesaldırı sonrası müşteri talebini en yüksek maliyetle sistem planlayıcısına sağlatmayaçalışırken, takipçi oyuncu olan sistem planlayıcısı bunun tam tersini amaçlamaktadır.Problemimizi çözmek için iki metot önermekteyiz. Bunlardan ilki, problem büyüklüğüneoranla üssel bir çözüm süresi gerektiren kafes araması yöntemidir. Ikincisi, ilk yönteminbüyük problemlerde uygulanamaması nedeniyle geliştirilen tekrarlı revize edilmiş simpleksaraması yöntemidir. Literatürde ilk kez bu çalışmada kısmi saldırı fikri kullanıldığından, bunun tam saldırılara oranla yarar sağlayıp sağlamadığını araştırmakamacıyla tam saldırılı problemleri çözen tam arama yöntemi geliştirilmiştir. Saldırganınbütçesi göz önüne alınarak mevcut tesis kapasitelerinin tam olarak imha edilmesininkombinasyonlarını değerlendiren bu yöntem, saldırgan açısından kısmen saldırmanıntamamen saldırmaktan daha iyi sonuçlar vereceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The bilevel partial interdiction problem with capacitated facilities and demandoutsourcing involves a static Stackelberg game between a system planner and a potentialattacker. The system planner (defender) is responsible for satisfying the overalldemand of customers in an existing service network and aims at minimizing the totaldemand-weighted transportation cost while serving customers from the capacitatedfacilities. Simultaneously, he should consider the possible capacity reduction of somefacilities in the wake of a destructive attack while the attacker's objective is to causemaximum disruption in the service level. The number of facilities to be attacked cannotbe known a priori but heavily depends upon the attacker's interdiction budget.Regarding the partial interdiction concept, this defender-attacker relationship is formulatedas a bilevel programming model. The attacker takes on the leader role, andforces the system planner, who acts as the follower, to meet customer demands with ahigher outsourcing cost. Two different methods are proposed in this study. The firstmethod is a progressive grid search which is impracticable on large-sized problems.The second method is a multi-start revised simplex search heuristic which is based onthe Nelder-Mead simplex search method and is developed to overcome the exponentialtime complexity of the first method. We also develop an exhaustive search to solveall combinations of the full interdiction of the facilities to assess the benefit of partialinterdiction from the perspective of the attacker. Our test results indicate that it wouldbe more beneficial to disrupt facility capacities partially rather than totally from theperspective of the attacker.