Contract based cooperation for ambient intelligence: Proposing, entering and executing contracts autonomously
Ortam zekası için sözleşme tabanlı iş biriği: Bağımsız olarak sözleşme önerme, kabul etme ve koşma
- Tez No: 286360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YOLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hayatımıza yüksek teknoloji ürünü karmaşık cihazlar girdikçe, bu yeni cihazlarınsorunsuzca ve hissettirilmeden günlük yaşantımıza tümlenmesi ihtiyacı ortaya çıkar. Buihtiyacın giderilmesi için aynı anda her yere yayılmış, ortam zekası denilen yeni birzeka türü ortaya atılmıştır. Ortam zekası, insanların hayat kalitesini yükseltmek içininsan varlığına duyarlı ve tepki veren ortamları anlatır. Yazılım etmenleri, bu ortamlarıhayat geçirmek için önemlidir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar bireysel etmenlerintepkilerine yoğunlaşmışken, etmenlerin insanlara bileşik servisler sunmak için iş birliğiyaptıklarında daha ilginç uygulamalar ortaya çıkacaktır. _ Iş birliği kaçınılmaz olduğunda,ortamın etmenler arasında etkileşimi düzenlerken etmenlerin özerkliklerine saygı duyacakdüzeneklere gereksinimi vardır.Bu çalışma bileşik servislerin sağlanmasında sözleşme tabanlı bir yaklaşım sunar.Sistem; alan ve çevre bilgisini saklayan iki ontoloji, kullanıcıları temsil eden etmenler veservis sunan etmenlerden oluşur. Gerçek hayatta olduğu gibi, bileşik servisi oluşturanbireysel servisler çoğu zaman farklı etmenlerce sunulur. Sözleşmelerde yer alacak etmenler,sağladıkları servislere göre seçilir. Yürütüm aşamasında seçilen etmenler sözleşmeleregirip girmeme konususnda özerk biçimde karar verirler. Etmenlerin bu kararı ontolojilerüzerinden mantık yürüterek elde ettikleri sonucu kendi iç durumlarıyla birleştirmeleriyleortaya çıkar. Sözleşmeler üzerinde anlaşma sağlandıktan sonra etmenler sözleşmeleringereklerini yerine getirmeye çalışırlar. Bu çok etmenli sistemi akıllı mutfak alanına uygulayıp iş birliği için sözleşmelerde nasıl faydalanılabileceğini gösteriyoruz. Uygulamamıziçin gerçekçi senaryolar kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
As we are introduced with the more complex, high technology devices, the needto smoothly integrate these new devices to our lives grows. In order to satisfy this need,a new kind of pervasive and ubiquitous intelligence, Ambient Intelligence, is suggested.Ambient Intelligence (AmI) describes environments that sense and react to the humans intime to help improve their living quality. Software agents are thus important in realizingsuch environments. While existing work has focused on individual agent's reactions,more interesting applications will take place when agents cooperate to provide composedservices to humans. When cooperation is required, the environment needs mechanismsthat regulate agent's interactions but also respect their autonomy.Accordingly, this thesis develops a contract-based approach for oering composedservices. The system consists of two ontologies that keep knowledge about the environmentand the domain, agents that represent the user, and the agents that provide services.Similar to the real life, individual services are usually oered by dierent agents. Agentsthat are going to take part in the contracts are selected according to their capabilities. Atruntime, selected agents autonomously decide whether they enter contracts. The decisionis based on the knowledge which is described in the ontologies and the internal state ofthe agent. After the agents agree on the contracts, they then act to fulll their contracts.We apply this multiagent system on an intelligent kitchen domain and show howcommitments can be used to realize cooperation. We study our application on realisticscenarios.