Genetically accurate models of SOD1-based ALS in drosophila melanogaster
SOD1 kaynaklı ALS'nin Drozofila melanogaster'da genetik açıdan doğru şekilde modellenmesi
  1. Tez No: 286416
  2. Yazar: PINAR DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NAZLI BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ALS, beyin ve omurilikteki motor nöronların kaybından kaynaklanan, geç başlangıçlı, hızlı ilerleyen ve ölümle sonuçlanan nörodejeneratif bir hastalıktır. Genellikle, ALS hastalarının %5-10 kadarının bilinen ailesel bir hastalık geçmişi varken (fALS), hastaların geriye kalan kısmında genetiğin rolü belirgin değildir (sALS). fALS hastalığının %20'si, SOD1 geninde bulunan mutasyonlardan kaynaklıdır. SOD1 ve ALS arasındaki ilişkinin anlaşılmasından sonra, araştırmacılar mutant SOD1 kaynaklı ALS için hayvan modelleri geliştirmeye başlamışlardır. Çeşitli hayvan modellerinin arasında meyve sinekleri, küçük fakat aynı zamanda karmaşık beyin yapıları ve laboratuvar ortamında sağladıkları kolaylıklar (küçük olmaları, bakımlarının ucuz olması, üreme ve gelişme döngülerinin kısa sürmesi gibi) sayesinde, nörodejeneratif hastalıkların çalışılmasında cazip hayvan modelleri olarak ön plana çıkmaktadırlar. Homolog rekombinasyon (HR), insanlarda gözlenen hastalık nedeni mutasyonların, endojen Drozofila genlerinde modellenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, endojen genlerin anlatımlarında değişiklik olmadığından, Drozofila genlerinde bu yöntemle yaratılan mutasyonlar, hastalıkların doğru bir şekilde modellenmesini sağlar. Bu tez çalışmasının amacı, Brown Üniversitesi'ndeki Robert Reenan laboratuvarı ile ortak yürütülen bir proje çerçevesinde, Drozofila modeli üzerinde HR yönteminin NDAL laboratuvarında kurulması ve de bu yöntem kullanılarak, insanlarda gözlenen ALS ile ilişkili iki farklı SOD1 mutasyonunun ?G37R ve H48R? Drozofila'daki SOD geninde yaratılmasıdır. Bu çalışma çerçevesinde elde edilecek mutant sinekler, arka plan etkilerinin en aza indirilmesi için birkaç nesil, yaban türü sineklerle melezlendikten sonra, ALS çalışmalarında model organizma olarak kullanıbileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ALS is a late onset, rapidly progressive and ultimately fatal neurodegenerative disease, caused by the loss of motor neurons in the brain and spinal cord. Generally, 5-10% of ALS patients have a family history (fALS), whereas there is no apparent genetic contribution for the remaining portion (sALS). Mutations in the SOD1 gene are responsible for 20% of fALS cases. Upon finding of the link between SOD1 mutations and ALS, researchers have begun to generate animal models based on different mSOD1-mediated ALS. Among various animal models, fruit flies stand out as an attractive model organism for studying neurodegenerative diseases with their small, yet still complex brains and also with their many advantages for being appropriate laboratory animals e.g. being small and cheap, having short reproductive and developmental cycles etc. Homologous recombination can be used for introducing disease-causing human mutations into endogenous Drosophila genes. Because endogenous gene regulation remains intact by this method, mutations introduced into endogenous Drosophila genes may provide accurate genetic models of disease. The aim of this thesis was to establish the methodology of HR using Drosophila as a model system at Bogazici University, NDAL laboratory in collaboration with Robert Reenan laboratory at Brown University. The specific aim of this study was to introduce two different ALS-linked human SOD1-mutations (G37R and H48R) into Drosophila dSOD gene. Within this study, these two mutations were successfully inserted into the dSOD gene. After backcrossing of the mutant lines to wild type line for sufficient generations in order to minimize background effects, these G37R and H48R mutant flies can be used as model organisms in ALS research.