Molecular-dynamics computer simulation of aluminium: Buik, surface and cluster properties
  1. Tez No: 28643
  2. Yazar: ZUHEİR SUBHİ EL-BAYYARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
oz ALÜMİNYUMUN MOLEKULER-DINAMIK BİLGİSAYAR SIMULASYONU: BULK, YÜZEY VE 'CLUSTER' ÖZELLİKLERİ El- bayyari, Zuheir Subhi Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Şakir Erkoç Nisan, 1993, 46 sayfa. Alüminyumun bulk, yüzey ve 'cluster' özellikleri Moleküler - Dinamik metodu ile incelendi. Simülâsyonda yeni geliştirilen ikili ve üçlü atomik etkileşmelerden oluşturulan ampirik bir potansiyel enerji fonksiyonu kullanıldı. Bulk özellikleri olarak ısı kapasitesi ve boşluk yapma enerjisi, yüzey özellikleri olarak yüzey enerjisi, yüzeyde boşluk yapma enerjisi ve (001) yüzeyine ilâve atom konması incelendi. 'Cluster' özellikleri olarak da 3- 13 atomlu mikro'cluster' yapıları ve enerjileri ile kabuk şeklinde yapılmış küçük 'cluster' enerjileri in celendi. Yapılan hesaplar düşük sıcaklıkda yapılmıştır, T w 1 K. Elde edilen sonuçlar mevcut literatür değerleri ile genellikle uyum içindedir. Anahtar kelimeler : Moleküler- Dinamik Simülâsyonu, Ampirik Çok- Cisim Potan siyel Enerji Fonksiyonu, Nordsieck- Gear Yöntemi, Alüminyum Özellikleri, Bulk, Yüzey, 'Cluster'. Bilim dalı sayısal kodu : 404.05.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOLECULAR-DYNAMICS COMPUTER SIMULATION OF ALUMINUM: BULK, SURFACE, AND CLUSTER PROPERTIES El- bayyari, Zuheir Subhi Ph. D. in. Physics Supervisor: Prof. Dr. Şakir Erkoç April, 1993, 46 pages. We have investigated the bulk, surface and cluster properties of alu minum using the Molecular- Dynamics technique. In the simulation a recently developed empirical many- body potential energy function has been used, which contains two- and three- body atomic interactions. The bulk properties specific heat capacity, and vacancy formation energy have been calculated, and the sur face properties surface energy, surface vacancy, and adatoms on the (001) surface have been investigated. For clusters the structural stability and energetics of Aln (n=3- 55) clusters have been investigated at low temperature, T « 1 K. It has been found that the energetically most stable structures of aluminum clusters are in compact distorted buckled form. For bulk, surface and cluster properties the present results are qualitatively in agreement with available literature values. Keywords : Molecular- Dynamics Simulation, Empirical Many- Body Potential Energy Function, Nordsieck- Gear Algorithm, Aluminum Properties, Bulk, Sur face, Cluster. Science Code : 404.05.01 111