Tuned mass damper applications on slender structures to improve earthquake and wind response
Narin yapılardaki deprem ve rüzgar tepkilerinin iyileştirilmesi için ayarlı kütle sönümleyicisi uygulamaları
- Tez No: 286438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, narin yapıların deprem ve rüzgâr etkileri karşısındaki dinamik davranışlarının `Ayarlı Kütle Sönümleyicisi (AKS)' sistemi kullanılarak iyileştirilmesidir. Ana yapı üzerine monte edilen AKS ilave bir sönümleme oluşturarak ana yapının titreşim genliğini azaltır. Bu çalışmada transfer matrisleri kullanılarak değişken kesitli narin yapıların titreşim analizi yapıldı. Söz konusu analiz betonarme bir minare için örnek çalışma olarak uygulandı. Dinamik davranışlarının iyi olmaması ve üzerinde yeterince çalışma olmaması sebebi ile tipik bir minare örnek çalışmaya konu edildi. Seçilen minare yapısının dinamik davranışını iyileştirmek için en ekonomik, en verimli ve uygulanabilir AKS tipi araştırıldı. Yapının davranışı, AKS'siz ve AKS'li olarak MATLAB programı aracılığı ile müstakil kütle modeli kullanılarak analiz edildi. Deprem hareketini simule etmek amacı ile harmonik bir yer etkisi uygulandı ve yapının davranışındaki iyileştirmeler tartışıldı. Aynı yapı üzerinde SAP2000 yazılımı kullanılarak Sonlu Elemanlar Yöntemi metodu ile analiz yapıldı. AKS uygulamasının etkinliğini görmek amacı ile minare modeline 1999 Kocaeli Depremi ve 1999 Düzce Depremi uygulanarak titreşim analizi yapıldı. Minarenin rüzgâr etkisi altındaki davranışı çalışıldı. Zor montaj şartları göz önünde bulundurularak, detaylı imalat projeleri hazırlandı. Geliştirilen AKS'nin fizibilite hesabı yapılarak gerek yeni projelerde gerekse eski yapılarda güçlendirme amaçlı kullanılması araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to improve earthquake and wind response of slender structures by using Tuned Mass Damper (TMD) applications. TMD application on main structure reduces the structural response amplitude by creating additional damping. A vibration analysis employing transfer matrices was applied for a slender structure with varying cross sections. The analysis is applied to an existing reinforced concrete minaret structure as a case study due to its poor dynamic response and lack of sufficient studies. Best applicable and efficient TMD type was investigated to improve the dynamic response of selected minaret structure. Structure response was analyzed with and without TMD installation by using MATLAB for discrete mass model. Harmonic excitation was considered to simulate the ground motion and improvements in the response were discussed. SAP2000 software was also used to analyze the same structure through Finite Element Method technique. 1999 Kocaeli and 1999 Düzce earthquakes ground motion records were used to verify the effectiveness of the developed TMD. Wind response is also considered. Detailed fabrication drawings were prepared by considering the challenging installation constraints. Feasibility study of the developed TMD was discussed for applications either in new structures or retrofits.