Finite element modeling of synthetic fiber ropes
Sentetik fiber iplerin sonlu elemanlar metodu ile modellenmesi
- Tez No: 286437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ÖZÜPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sentetik lif ipler, kord bezi, endüstriyel bezler, güç iletim sistemleri, lastik ve açıkdeniz uygulamaları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. İpler, bir veya birden çok filamentinoluşturduğu az sayıdaki ipliğin birkaç kat halinde bükülmesiyle oluşur. Sentetiklifli iplerin yaygın kullanım alanlarına karşın, mekanik davranışlarının modellenmesi vekarakterizasyonu ile ilgili birçok zorluk mevcuttur. Başlıca zorluklar ipin karmaşıkyapısı, lif malzemesinin özellikleri, temas modellemesi ve sürtünme özelliklerinin belirlenmesidir.İplerin mekanik davranışının gerçekçi modellenmesi gerek üreticinin gerekse kullanıcınınkendi ürünlerini daha etkin olarak tasarlamasını sağlayacak ve laboratuardeneylerinin sayısını azaltacaktır.Bu çalışmada çok sayıda sentetik liften oluşan iplikler ve bükümlü ipler içinhesaplamalı bir model geliştirilmiştir. İki katlı ip, doğrusal elastik-doğrusal gerinimsertleşmesi gösteren malzeme davranışı ile modellenmiştir. Çeşitli parametrelerin ipinmekanik davranışı üzerindeki etkisi hesaplamalı model kullanılarak incelenmiştir. Çesitlitemas modelleri çalışılmış, sürtünmenin, büküm seviyesinin ve ilk bükümün ipin ekseneldavranışına olan etkisi, gerilme dağılımı ve temas gerilmeleri belirlenmiştir. Sonuçlarliteratürde bulunan değerlerlar ile karsılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The synthetic fiber ropes are used in many fields such as cord fabrics, industrialfabrics, power transmission systems, tires and off-shore applications. The ropes areformed by twisting a small number of yarns which are produced as monofilaments ormulti-filaments put together and twisted. Although the use of fiber ropes spread tomany fields, there are various challenges related to the characterization and modelingof their mechanical behavior. The main difficulties are associated with the complicatedrope structure, the characteristics of the fiber material, contact modeling and determinationof friction properties.Modeling of rope is important because a realistic model would allow the manufactureras well as the user to be more efficient in designing their products and wouldreduce the amount of laboratory experiments.In the study a computational model for twisted yarns and ropes that are composedof many synthetic fibers is developed. In particular two-yarn rope with linearelastic-linear strain hardening material behavior is modeled. The effect of various parameterson mechanical behavior of the rope is investigated through the computationalmodel. Various contact models are investigated and effects of friction, twist level, andinitial twist on the axial response of the rope, stress distribution and contact stressesare studied. Results are compared with the results available in the literature.