Cosmological perturbations in string gas cosmology
Sicim gaz kozmolojide kozmolojik pertürbasyonlar
  1. Tez No: 286444
  2. Yazar: OGAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüzde, erken evren kozmolojisine dair kabul gören model, ani şişme senaryosunadayanr. Bu senaryonun kozmolojik pertürbasyonları yaratan mekanizmayı oluşturmadakifenomenolojik başarısına rağmen, içinde bazı kavramsal problemler barındırır. Bu nedenle,kozmolojik pertürbasyonları temel bir kuram dahilinde incelemek önem kazanır.Bu motivasyon ile, bu tezde kozmolojik pertürbasyonları sicim gaz kozmoloji perspektifindecalışacağız.Öncelikle, sicim termodinamiği ile ilgili genel bir incelemeye yer vereceğiz. Dahasonra, ölçekten bağımsız olarak kozmolojik pertürbasyonları yarattığı öne sürülen birmodel ve bu modelin sorunları üzerinde duracağız. Son olarak, bir Dirichlet zarınatutunmuş açık uçlu sicimleri içeren alternatif bir modelde kozmolojik pertürbasyonlarıinceleyeceğiz ve bu senaryoda ölçekten bağımsız bir spektrum elde etmenin mümkünolmadığını göreceğiz.
Özet (Çeviri)
The current model of the early universe is mainly based on the inflationary scenario.Despite its phenomenological success in providing a solid mechanism for the generationof cosmological fluctuations in the early universe, this scenario suffers from severalconceptual problems. Therefore, it is important to investigate the subject within afundamental theory.Driven by this motivation, in this thesis, we study the cosmological perturbations inthe string gas cosmology formalism.First, we give a review on string thermodynamics. Then we go over a recently proposedscenario of producing scale-invariant cosmological perturbations and examine its problems.Finally, we discuss an alternative model based on the open strings attached on a D-braneand find out that it is hard to realize a scale-free spectrum for the cosmological perturbations.