Sicim kaynaklı bazı kozmolojik modeller
- Tez No: 46780
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışmada önce doğadaki dört temci etkileşim ve bunların birleştirilme fikri hakkında genel bilgi verilmiştir. Sonra, sıcaklığa bağlı olarak evrende ortaya çıkan simetri bozulmaları üzerinde durulmuş ve bu bozulmalar esnasında oluşan monopoller, domainvallar ve sicimler çeşitli topolojik oluşumlardan bahsedilmiştir. Gravilasyonel etkilere ve galaksi oluşumlarına yol açan pertürbasyonlara sebep olduklarından dolayı bu üç topolojik oluşumdan sadece sicimlerin kozmolojik öneminden bahsedilmiş ve tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra, parçacık bulutundaki gibi sicim bulutunun enerji - momentum lensörü elde edilmiştir. Son olarak, sicim kaynaklı bazı kozmolojik modeller için Einstein Alan Denklemlerinin muhtelif çözümleri ele alınmış ve bu çözümler irdelenmiştir. SUMMARY İn this study, firstly il has been given general information about four fundamental interactions in the nature and unification idea of these. Then, symmetry breaking appeared in the Universe depending on temperature have been considered and it has been given some information about various topological structures occurred during these symmetry breaking as monojx>les, domain walls and strings. Out of these three topological structures, only cosmological importance of strings because of gravitational effects and giving rise to density perturbations leading to the formation of galaxies has been mentioned. Moreover, it has been given information about historical progress of string theory. After that, energy - momentum tensor of strings cloud has been formulated as in cloud of particles. Finally, various solutions of the Einstein Field Equations have been taken and examined for some cosmological models with string source. 31
Özet (Çeviri)