Geçiş metallerinin bazı tetrasiyanonikel bileşiklerinin titreşim frekans ve kiplerinin saptanması
  1. Tez No: 28645
  2. Yazar: HÜMERYA PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada ML"Ni(CN), (burada M=Mn, Fe, Co veya Zn; L=3- veya 4-metil pridin) formülü ile verdiğimiz tetrasiyanonikel bi leşikleri, literatürde ilk kez olmak üzere elde edilmiş ve mole- küler yapxlan kxrmxzx-altx ve Laser-Raman spektroskopileri ile incelenmiştir. Spektroskopik çşlxşma sonucu. bileşiklerin (M-NiCCN),)^ şeklinde metal-siyanür köprülerinden oluşan polimerik tabakalar halinde olduğunu 3- veya 4-metil pridin moleküllerinin ligand olarak azot uçlarından geçiş metaline (M=Mn, Fe, Co veya Zn) bağlandığxnx ve tabakalarxn alt ve üstünde yer aldxgxni göstermiştir. Aynx ligand- lx (L) fakat farklx metalli (M) bileşiklerde ligand (Metil pridin) frekanslarmxn metale bağlx olarak kayma gösterdiği ve Mn
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, tetracyanonickelate complexes, given by the general formula ML"Ni(CN), (where M= Mn, Fe, Co or Zn; L=3- or 4- methyl pridine), have been prepared for the first time and their molecular structures have been studied by infrared an Laser-Raman spectroscopies, and the results are reported. Spectroscopic studies show that; the complexes are in the forms of polimeric sheets, which consist of metal cyanite bridges as (M-Ni(CN),), and 3- or 4-methyl pridine molecules are bound to transition metals (M= Mn, Fe, Co or Zn) from nitrogene ends as ligand and they locate above or below the sheets. It was determined that, for the complexes with the same ligand (L) but different metal, ligand frequencies shift according to the metal and shifting amount increases in the order of Mn