Simulation of the vessel traffic in the Strait of Istanbul
İstanbul Boğazı gemi trafiğinin simülasyonu
- Tez No: 286451
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türk Boğazları Akdeniz ve Karadeniz'i birbirine bağlamaları sebebiyle Türkiye için büyük önem arz etmektedirler. Özellikle, dünyanın en dar ve yılda 50000'i aşkın gemi geçişiyle en yoğun su yollarından biri olan İstanbul Boğazı gemiler ve İstanbul'da yaşayan insanlar için büyük riskler taşımaktadır. Bu istenmeyen olayları en aza indirmek için Türk yetkililer İstanbul Boğazı'na giriş ve Boğaz'dan geçişte deniz trafiği düzenlemelerini yürürlüğe koymaktadırlar. Bu çalışmada söz konusu düzenlemeler ve meteorolojik şartlar altında mevcut İstanbul Boğazı gemi trafik akışını benzetmek için bir simülasyon modeli kurulmuştur. Taşıdıkları yüklere ve uzunluklarına gore sınıflandırılırlarak Boğaz'a gelen gemiler genellikle bir süre yük ve uzunluklarına göre belirlenen kuyruklarında Boğaz'a alınmak için beklerler (gemi yoğunluğu ve bileşik seyiri dikkate alan temel trafik düzenlemeleri sebebiyle). Tek yönlü gündüz trafik yönü ve her yönden kaç gemi geçeceği formulize edilmiştir ve gemiler belirlenen en küçük takip mesafesi şartı sağlandığında, meteorolojik şartlar elverdiğinde ve pilot ve römorkör ihtiyaçları karşılandığı taktirde kendilerine atanan öncelik derecelerine göre bu yönden geçiş yaparlar. Çift yönlü geçişe izin veren gece trafiğinde geçecek riskli gemilerin sayısı ve tipleri de formulize edilmiştir. Trafik akış yönünde çizelgelenen pilot ve römorkör sayısı, görüş uzaklığı kapasitesi, akıntı ve fırtına bilgileri de modele eklenmiştir. Bu bağlamda, gemilerin ve her gemi sınıfının ortalama bekleme zamanı, her yönden geçen toplam gemi sayısı, kuyruktaki gemi sayısı, Boğazdaki gemi yoğunluğu ve pilot kullanımı başarı ölçütleri olarak seçilmiş ve sonuçları modelin doğruluğunu araştırmak için 2009'daki gerçek değerlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, gemi geliş oranı, sistemdeki mevcut pilot sayısı, gemi profili ve en küçük takip mesafesinin ayrı ayrı ve etkileşimli olarak başarı ölçütleri üzerinde etkileri araştırılmış ve gemi geliş oranının en büyük öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak, gemi geliş oranı yüksek iken görüş uzaklığı kapsitesi incelenmiş ve Boğaz'daki sis yoğunluğunun da sistem performans ölçütleri üzerinde etkili olduğu çıkarımında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish Straits are of vital importance for Turkey since they interconnect the Mediterranean Sea and Black Sea. In particular the Istanbul Strait which is one of the narrowest and busiest waterways in the world (more than 50,000 vessels per year), carry high risks for both vessels and people living in Istanbul. In order to minimize these undesired incidents, the Turkish authorities establish maritime traffic regulations for vessels while entering and passing the Strait. In this study, a simulation model is designed to mimic the actual Istanbul Strait vessel flow under the established traffic regulations and meteorological conditions. Arriving vessels which are classified according to their cargo and length usually have to wait a certain amount of time (in their respective queues according to type and length) before being admitted to the Strait (due to the main traffic regulations regarding vessel density and composite sailing in the Strait). The one way daytime traffic starting direction and number of vessels planned to enter from each direction are formulized and vessels with respect to their assigned priorities transit in this direction when the determined minimum pursuit distances between each other, meteorological conditions and tugboat or pilot needs are satisfied. The number and types of vessels scheduled in nighttime traffic (which allows two way transits) is also formulized. The number of pilots and tugboats scheduled in the traffic flow direction, visibility, current and storm information are also integrated to the model. In this respect, average waiting time of vessels and for each class, total number of vessels passed from each direction, transit times, number of vessels in the queues, vessel densities throughout the Strait and pilot utilizations are selected as performance measures and their results are compared with the actual values obtained from 2009 data for investigating the model accuracy. Furthermore, the individually and interactive effects of vessel arrival rate, number of available pilots in the system, vessel profiles and minimum pursuit distances on the performance measures are investigated is concluded that arrival rate is the most influencing factor among others. Finally, the effect of visibility when the arrival rate is also at high rates is also analyzed and is deduced that the fog density in the Strait is also significant for the system performance measures.