Finite element study on axially static and bidirectional static osterberg cell pile load testing
Statik ve O-cell kazık yükleme testleri üzerine sonlu elemanlar metodu ile çalışma
- Tez No: 286461
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Fore kazık tasarımında kullanılan birkaç yöntem vardır. Kazık ve zemin parametrelerinin matematiksel modellemesi, nihai taşıma kapasitesi ve kazığın oturum hesaplamaları için çeşitli formüller ve teoriler sağlar. İnşaat yöntemleri ve gerçek saha koşulları da dahil olmak üzere, birçok faktör, düşey yük kapasitesini etkiler, bu nedenle böyle model tabanlı analizler nadiren ve tamamen güvenilir sonuçlar verir. Bu nedenden dolayı, kazık yükleme deneyleri kazıklı temel tasarımının en temel parçasıdır. Her türlü mühendislik projelerinde birçok kazık testi kullanılmış olsa da, O-Cell testi gibi yeni test yöntemlerinden ne gibi farkların doğacağı henüz belirsizdir.Bu tezde, araştırmayı yürütmek için sonlu elemanlar yöntemi (FEM) kullanılmıştır. Ticari sonlu elemanlar kodu PLAXIS kazık yükleme testlerinin sayısal simülasyonu için aşağıdaki şekilde kullanılmıştır.Tez; beş farklı vaka çalışmasının test sonuçlarının kapasite ve deplasman değerlerinin birbirleriyle ve ayni zamanda bu beş vaka çalışmasının nümerik simülasyonu ile karşılaştırılması üzerine odaklanır. Ayrıca, O-Cell ve statik kazık yükleme testleri birbirleriyle karsılaştırılır; bu iki test sonuçlarının benzerlikleri ve farklılıkları analiz edilip açıklanır. O-Cell test sonuçları, geleneksel statik yükleme testleri gibi sadece zemin-kazık ilişkisi bilgisini vermez; aynı zamanda kazık yüzey direnci ve uç taşıma kapasitesinin ayrı ayrı belirlenmesine olanak sağlar. Fakat, Plaxis ile simüle edilen O-Cell testi geleneksel statik yükleme testinden daha dik yük-hareket eğrisi ve daha yüksek nihai kapasite sonuçları verir.
Özet (Çeviri)
There are several methods used in the design of bored piles. Mathematical modeling of the pile and soil parameters, provide various formulas and theories for ultimate bearing capacity and settlement calculations of a pile. Many factors, including construction methods and real site conditions affect the vertical load capacity, so such model based analyses seldom give fully reliable results. From that reason, pile load tests are the most fundamental part of pile foundation design. Although many pile tests have been constructed in all kinds of engineering projects, it is unclear what difference arises from newer test methods such as the O-cell test.In this thesis, the finite element method (FEM) was used to carry out the research. The commercial finite element code PLAXIS was used for the numerical simulation of pile load test in the following manner.The thesis focuses on some particular interest which is to compare the allowable capacity and displacement values of several test results with each other and also with the numerical simulation of five different case studies. Furthermore, O-cell test is compared with static pile load test and equivalency and discrepancy of the test results between the two types of pile load test are demonstrated and analyzed. It is concluded that O-cell test result can provide not only the same soil-pile interaction information as conventional head-down static loading test, but also allow for separate determination of the shaft resistance and end bearing components. However, the equivalent head down load-movement curve of the O-cell test simulated by PLAXIS 8 gives a slightly stiffer load-movement response and slightly higher ultimate capacity than those of conventional test.