Türkiye Türkçesi ağızlarındaki birleşik kelimeler ve Türkçenin zenginliği bakımından önemi
Compound words in the dialects of turkish language in turkey and their importance in respect to the richness of turkish language
  1. Tez No: 286489
  2. Yazar: EZGİ SIRTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Türkiye Türkçesi Ağızlarındaki Birleşik Kelimeler ve Türkçenin Zenginliği Bakımından Önemi adlı tez çalışmasında Derleme Sözlüğü tabanlı çalışılmış; Halk ağzından derlenmiş söz varlığında yer alan birleşik kelimeler tespit edilmiştir. Söz konusu kelimeler oluşma yollarına göre tasnif edilmiş ve yapı bakımından incelenmiştir.Genel dilin kelime yapma yollarından biri olan birleşmeye, Türkiye Türkçesi ağızlarında da oldukça sık başvurulduğu; nesne adlarından organ adlarına, bitki türlerinden, çocuk oyunlarına kadar geniş bir kullanım alanı ile halkın diline mal olduğu görülmüştür.I. Bölümde problem alanı ve çalışmamızın çıkış noktası ve kapsamından söz edilmiş;II. Bölümde çalışmayla ilgili yayın ve araştırmalara yer verilmiştir.III. Bölümde önce çalışmanın metodu ve veri toplama şekli hakkında bilgi verilmiş; daha sonra ?birleşik kelime? tanımı üzerinde durulmuş ve ağızlardaki yerine değinilmiştir.IV. Bölüm ise inceleme kısmı olup, Derleme Sözlüğünden elde edilen 6633 birleşik kelimenin alt başlıklar halindeki açıklamalı tasnifini içermektedir.V. Bölümde ise tüm bulgu ve incelemeler bir sonuca bağlanmıştır. Ayrıca Halk ağzındaki birleşik kelimelerin Türkçenin zenginliği bakımından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study called Compound Words in The Dialects of Turkish Language in Turkey and Their Importance in Respect to the Richness of Turkish Language, the study has been carried out as being based on Dialectical Dictionary; Compound words which take part in the vocabulary and are compiled from the colloquial language have been determined. The words in question have been classified according to the ways of formation and they have been structurally analyzed.It has been observed that compounding being one of the word formation ways of general language is consulted considerably often in Turkish Language in Turkey as well, and it has an important place in the colloquial language with an extensive usage area including the names from object names to organ names, and from plant species to children?s plays.In the first part, question area and starting point of our study and its extent are mentioned;In the second part, it is given place to publications and researches about the study.In the third part, firstly some information about the method of the study and the way of data collection is given; then the definition of `compound word? is emphasized and its place in the languages is touched upon.The fourth part being a part of research includes expositional classifications of 6633 compound words, which are gotten from Dialectical Dictionary, in the form of subtitles.In the fifth part, all of the findings and researches are brought to a conclusion. Moreover, the importance of compound words in the colloquial language is emphasized in regard to the richness of Turkish language.