Trabzon-Uzungöl'ün algleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 28649
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET BAYDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmada Nisan 1991 - Mart 1993 tarihleri arasında Uzungöl'ün planktonik ve bentik alg florasının tesbiti, hangi alg gruplarını içerdiği, bu gruplara ait türleri ve bentik türlerin miktarlarının mevsimlere göre dağılışı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri de saptanmıştır. Uzungöl'ün f itoplanktonunda ve bentik alg topluluğunda Bacillariophyta dominant olmuştur. Bunu sırası ile Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta takip etmiştir. Bentik alg topluluklarında rastlanan Amphora ovalis, Ceratoneis spp.,, Cooconeis placentula, Cymbella spp., Diatoma spp., Didymosphenia Kavicula spp. ve Synedra spp. olmuşlardır. Epipelik algler bakımından zengin olmuşlardır. sedimanla kaplı olduğundan gerçekten bağımlı yanında epipelik alglerede rastlanmıştır. Diyatomeler dışında bentik alg topluluklarında Chlorophyta. nın Spirogyra catenaoformis, Oedogonium spp. ve Ulothrix spp. taksonları, Cyanophyta* nın Oscillatoria spp. taksonları yaygın olarak gözlenmiştir. Uzungöl morfometrik yapısı, ihtiva ettiği fitoplankton ve bentik bölge algleri ile yüzey sularında yapılan fiziksel ve kimyasal analizlerin sonuçlarına göre ötrofik göller sınıfına girmektedir. geminata, Oomphonema spp., taksonları“devamlı mevcut”takson sayısı ve yoğunluk Taşların ve bitkilerin üzeri olan algler III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, phytoplankton and benthic algal compositions and benthic algal seasonal changes were studied between April 1991-March 1993 in Uzungöl. Besides, physical and chemical spesif ications of this lake water were also determined. The algae which belong to the Bacillariophyta were dominant in phytoplankton and benthic algal community in Uzungöl. These were followed by Chlorophyta, Cyanophyta and Euglenophyta. Amphora ovalis, Ceratoneis spp., Cocconeis placentula, Cymbal la spp., Diatoma spp., Didymosphenia geminata, Gomphonema spp., Navicula spp. and Synedra spp. were always observed on benthic algal community. Epipelics were rich in species and density. True epilitic and epiphytic species were found living on stones which were covered by sediments hence bore epipelic species. Apart from Diatomae, Spirogyra catenaeformis, Oedogonium spp. and Ulothrix spp. from Cyanophyta were obsorved commonly in benthic algal groups. Uzungöl is an eutrophic lake according to morphomet- ric structure and includes phytoplankton and benthic algae, as a result of physical and chemical analysis of surface water.