Anadolu lisesi öğretmenlerinin psikolojik yıldırmaya ilişkin algıları
Anatolian high school teachers' perceptions about mobbing
  1. Tez No: 286503
  2. Yazar: SELEN SÖNMEZIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı Anadolu Lisesi öğretmenlerinin psikolojik yıldırma düzeyine ilişkin algılarının belirlenmesi, bu algıların bazı değişkenlere göre değişip değişmediğinin tespit edilmesidir.Araştırma, 2009?2010 eğitim öğretim yılı İzmir ili merkezinde bulunan Bornova, Buca, Karabağlar, Karşıyaka ve Konak ilçelerinden 16 Resmi Anadolu Lisesinde görev yapan 320 öğretmene uygulanan ölçek sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için ?Duygusal Yönden İncitici Davranışlar? ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadaki verilerin istatistiksel analizinde frekans, yüzdelik, ortalama hesaplanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda f testi, Independent Samples t Test, One Way Anova, Kruskal Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Araştırmayla elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde Anadolu Lisesi öğretmenlerinin psikolojik yıldırmayı düşük düzeyde algıladığı görülmüştür. Medeni durumun psikolojik yıldırmayı algılamada etkili olduğu tespit edilmiş; diğer değişkenlerin psikolojik yıldırmayı algılamada anlamlı farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is that determining the level of Anatolian High School teachers' perception about mobbing, is determined not to change these perceptions differ according to certain variables.The research based on the results of questionnaire administered on 320 teachers who served at 16 official Anatolian High school from the province of Izmir Bornova, Buca, Karabağlar, Karşıyaka on 2009-2010 academic year.“Emotional Aspects Hurtful Behaviors”scale has been applied to collect data of research. Frequency, percentage, average has been calculated on statistical analysis of the survey data, F test, The Independent Samples t test, One Way Anova, Kruskal Wallis tests has been used in comparison between groups. The tables has been created and commented for obtained results.When the results are evaluated it has been seen that Anatolian High School Teachers were perceived low level of mobbing. Marital status was found to be effective in detecting mobbing; other variables show any significant difference in perception of mobbing have emerged.