İstanbul İli Silivri ilçesinde görev yapan meslek öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimindeki yeterlilik ile kaynaştırma eğitimine ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of the competency in inclusive education and their attitudes and behaviors of vocational teachers working in the silivri district of İstanbul province
  1. Tez No: 891655
  2. Yazar: GÖKÇER AŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma ile İstanbul ili Silivri ilçesinde bulunan Şerife Baldöktü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yusuf Sarı Bekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görev yapan 33 meslek öğretmeninin kaynaştırma eğitimine ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 30 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme sorularının kullanıldığı nitel bir olgubilim çalışmasıdır. Araştırmadaki verilerin analizinde NVIVO 11 yazılımından yararlanılmıştır. Bunun sonucunda; 153 tema ve 226 alt tema ortaya çıkmış ve bunlarla ilgili 1203 kodlama yapılmıştır. Meslek öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin tutum ve davranışlarını içeren temalardan bazıları; 'Zorluklar, Eksikler', 'Olumlu Yönler', 'Özel Eğitim Uygulamaları Kursu', 'Seminer', 'Öğretmene yönelik eğitimler', 'Duygusal', 'Motivasyon', 'Zorlanma', ' Özel Durumu Kaynaklı Sorunlar', 'Eğitim Sorunları', 'Diğer Öğrencilerden Kaynaklanan Sorunlar', 'Ailesinin Desteği ve İlgisini Görememe', 'Eğitim Desteği', 'Diğer Destekler', 'Eğitim uygulamaları', Yetersiz Bilgi ve Tecrübeyle Mezun Olma', 'Toplumun Bakış Açısı', ' İstenmeme', 'Engellilik Türünün İşe ve İş Türüne Uygun Olamaması', 'Yeterli Görülmemeleri', 'Yeteneğine ve İlgisine Göre Dağıtılmamaları', 'İş Verenlerin Kâr Etme Düşüncesi', 'Eğitim Şeklinde Değişiklik', 'Psikolojik Destek', 'Fiziksel Şartların Düzeltilmesi', 'Yasal Düzenleme Yapılması Gerekliliği', 'Okulda asansör olması', 'Rahat hissedecekleri sosyal alanların olması', 'Geniş atölye ihtiyacı', 'Bedensel engelliler için sınıf düzenlemeleri' olarak belirlenmiştir. Ortaya çıkan verilere göre katılımcıların önerileri doğrultusunda, öğretmenlerin kaynaştırma uygulamaları ile ilgili eğitim alması, okulun ve sınıfların fiziksel yapı düzenlemeleri, engelli öğrencilerin eğitim haklarına yönelik daha kapsamlı yasal düzenlemelerin yapılması ve bu düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması, kaynaştırma eğitiminin kalitesini artırmada büyük rol oynayacaktır. Bu araştırma kaynaştırma eğitiminin amacına uygun olarak uygulanabilmesi için önemli bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the attitudes and behaviors of 33 vocational teachers working at Şerife Baldöktü Vocational and Technical Anatolian High School and Yusuf Sarı Bekir Vocational and Technical Anatolian High School in Silivri district of Istanbul, regarding inclusive education. The research is a qualitative phenomenological study using semi-structured interview questions consisting of 30 questions. NVIVO 11 software was used to analyze the data in the study. As a result; 153 themes and 226 sub-themes emerged and 1203 codes were made regarding them. Some of the themes that include the attitudes and behaviors of vocational teachers regarding inclusive education are; 'Difficulties, Deficiencies', 'Positive Aspects', 'Special Education Practices Course', 'Seminar', 'Trainings for Teachers', 'Emotional', 'Motivation', 'Strain', 'Problems Due to Special Situation', 'Educational Problems' ', 'Problems Caused by Other Students', 'Lack of Support and Attention from His Family', 'Educational Support', 'Other Support', 'Educational Practices', Graduation with Insufficient Knowledge and Experience', 'Society's Perspective', 'Undesirability', 'Disability Type Not Suitable for the Job and Job Type', 'Not Considered Insufficient', 'Not Distributed According to Ability and Interest', 'Employers' Thoughts of Making Profit', 'Change in the Form of Education', 'Psychological Support', 'Improvement of Physical Conditions', 'Need for Legal Regulation', 'Having an elevator in the school', 'Having social areas where they will feel comfortable', 'Need for large workshops', 'Classroom arrangements for the physically disabled' It was determined as '. According to the data obtained, in line with the suggestions of the participants, training of teachers on inclusive practices, physical structure arrangements of schools and classrooms, making more comprehensive legal regulations regarding the educational rights of disabled students and effective implementation of these regulations will play a major role in increasing the quality of inclusive education. This research is an important guide for the implementation of inclusive education in accordance with its purpose.