Kronik hastalıkların, hastaların aile işlevleri ve yaşam doyumları üzerine etkisi
Effects of chronic diseases on family functions and life satisfactions of the patients
- Tez No: 286513
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DİLEK GÜLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik hastalıkların, hastaların aile işlevleri ve yaşam doyumları üzerine etkisini görebilmek amacıyla tasarlanan bu çalışma, kronik hastalığı olan bireylerin aile işlevleri ve yaşam doyum düzeyleri ve bu iki değişkenin ilişkisini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu düzeylerin cinsiyet, kronik hastalık grupları ve kronik hastalık yıllarına göre değişimleri incelenmiştir.Araştırma amaçlarına göre temel araştırma, yürütüldüğü çevreye/ortama göre araştırma saha çalışması, yöntemine göre ise betimsel (tarama,tasviri) bir araştırma olarak yapılandırılmıştır.Araştırmanın örneklemi belli bir kronik hastalığı olan yetişkin bireylerden oluşan Kronik Hastalık Grubu ile herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan Kontrol Grubu olarak belirlenmiştir. Kronik Hastalık Grubu, Kronik Böbrek Hastalığı (40), Diyabet Hastalığı (40) ve Multiple Skleroz (MS) hastalığı (40) olmak üzere 120 kişiden oluşmakta ve Kontrol Grubuyla birlikte toplam örneklem 240 kişiden oluşmaktadır.Araştırmada veri toplamak amacıyla Gönüllü Bilgilendirme Formu, Demografik Bilgiler Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Kronik Hastalık Grubu için veriler Dokuz Eylül Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrin Bölümü, Nefroloji Bölümü ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Tepecik ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Nöroloji Anabilim Dallarında takipli hastalar üzerinden elde edilirken; Kontrol Grubu için İzmir'de yaşayan katılımcılar seçkisiz olarak belirlenmiştir.Veriler istatistiksel olarak SPSS 16,0 programı yardımıyla değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda; Kronik Hastalık Grubu ve Kontrol Grubu arasında aile işlevi ve yaşam doyum düzeyleri arasında herhangi bir farklılaşma veya ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca Kronik hastalık grubunun aile işlevleri ve yaşam doyum düzeyleri cinsiyete, kronik hastalık alt gruplarına ve kronik hastalık yıllarına göre belli alt ölçeklerde farklılaşmalar göstermesine karşın; genelinde anlamlı farklılaşma gözlemlenmemiştir.Anahtar SözcüklerKronik Hastalık, Kronik Böbrek Hastalığı, Diyabet Hastalığı, Multiple Skleroz (MS) Hastalığı, Aile İşlevleri, Yaşam Doyumu
Özet (Çeviri)
Designed to observe the affect of the chronic diseases on the family functions and life satisfactions, this research indicates the family functions and life satisfaction levels of individuals with chronic diseases the relationship between these two variables. Besides, changes of these levels depending on sex, chronic disease group and chronic disease durations are examined.The research is structured as basic research according to research targets, the field study according to the environment in which it has been carried out and descriptive research according to its method.Sample of the research is defined as Chronic Diseases Group comprising of adult individuals with a certain chronic disease and Control Group with no chronic diseases. Chronic Diseases Group includes 120 people; Chronis Kidney Disease (40), Diabetics (40) and Multiple Sclerosis (MS) (40) and the whole sample includes 240 people along with Control Group.Voluntary Information Form, Demographic Information Form, Family Evaluation Scale and Life Satisfaction Scale are used in the research to collect data. While data for Chronic Diseases Group is obtained from patients treated at Dokuz Eylul University Internal Diseases Department Division of Endocrinology, Division of Nephrology and Izmir Provincial Directorate of Health Tepecik ad Bozkaya Training and Research Hospital Department of Neurology, data for Control Group is obtained from Izmir residents randomly.Data are assessed and analyzed statistically with SPSS 16.0 program. Under the light of the findings, it is revealed that there are no differentiations or relationship between family functions and life satisfactions of Chronic Diseases Group and Control Group. Although family functions and life satisfaction levels of Chronic Diseases Group differ depending on certain subscales such as sex, chronic diseases subgroups and chronic diseases duration, no significant differentiation in general has been observed.KeywordsChronic Disease, Chronic Kidney Disease, Diabetics, Multiple SclerosisFamily Functions, Life Satisfaction