Ak Parti Dönemi Türkiye-AB müzakere süreci
Period of the Ak Party of Turkey-Eu negotiation process
  1. Tez No: 286533
  2. Yazar: BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
?AK Parti Dönemi Türkiye-AB Müzakere Süreci? adlı yazımızın temelini, Türkiye-Avrupa Birliği müzakere süreci, bu süreç sonucunda Türkiye'nin AB karşısında üyelik durumu ve üyelik sonrası Türkiye'nin ve AB'nin kazanımlarından oluşturmaktadır. Avrupa Birliği'nin hangi süreçlerden geçerek bugünkü durumuna ulaştığını anlatmak suretiyle ilk olarak Avrupa Birliği'nin tarihsel gelişimi, AB'nin bünyesinde oluşturulan kurumları ve AB'nin yasal çerçevesi değerlendirildikten sonra ise Türkiye-AB ilişkilerinin başlangıcı olan 1959 yılı ve ardından gelen Ankara Antlaşması'ndan başlayarak müzakere sürecine kadar olan devre anlatıldı. Brüksel Zirvesi'nde alınan kararla birlikte müzakerelerin başlaması sonucu yazımızın ana konusu olan müzakere süreci ele alınarak bu bağlamda süreç içerisinde kabul edilen Müzakere Çerçeve Belgesi başlığı altında müzakerenin ilkeleri, esasları, usulleri yazıldı ve daha sonra müzakere usullerinin aşamaları Türkiye açısından ayrıntılı olarak incelendi. AK Parti döneminde yapılan reformları ve uyum paketlerini anlattıktan sonra hem Kopenhag Kriterleri açısından hem de yükümlülükleri üstlenebilme yeteneği açısından Türkiye tarafından ulaşılan noktalara kısaca değinildi. Müzakere başlıklarındaki son durumları belirttikten sonra Türkiye'nin AB yolunda bundan sonra hangi adımları izleyeceğini anlatan Türkiye'nin AB stratejisi adlı konu ele alındı. Ortaklığın kurumsal araçları, Türkiye'de AB'nin yapılanması ve müzakere sürecinin kurumsal yapısı anlatıldıktan sonra sonuç kısmına ulaşıldı. Sonuç kısmında ise Türkiye'nin AB karşısında tam üyelik durumu ve AB'ne üye devlet olması halinde Türkiye'nin ve AB'nin kazanımlarını değerlendireceğiz.Anahtar SözcüklerAvrupa, Kurumlar, Antlaşmalar, Ankara, Gümrük, AK Parti, Müzakere, Uyum Paketleri.
Özet (Çeviri)
The AK Party Period basis of our article to the Turkey-EU negotiation process, Turkey-European Union negotiation process, as a result of this process in the face of Turkey's EU membership status and membership of Turkey and the EU's achievements are the following. To explain the processes through which the European Union reached its present state of the historical development of the European Union, the EU's legal framework and institutions were established within the EU. After the Turkey-EU relations is the beginning of 1959, and then the negotiation process, starting from the Ankara Agreement to the circuit until told. Brussels European Council as a result of the decision to begin negotiations with the main subject of our article focused on the negotiation process. In the process of negotiation under the negotiating framework adopted policies, principles, procedures, was written. Later stages of the negotiation procedures for Turkey were examined in detail. The AK Party in the period of reforms and adjustment packages, said the ability to assume the obligations both in terms of both the Copenhagen criteria in terms of points achieved by Turkey have been mentioned briefly. After specifying the final status negotiation headers that Turkey's EU path and then follow the steps I discussed about the issue of Turkey's EU strategy. Company's corporate tools, Turkey, the EU's structure and corporate structure After telling the conclusion part of the negotiation process has been reached. At the conclusion of the EU against Turkey's full membership status and achievements of the EU member states will consider the case of Turkey and the EU.Key WordsEurope, Institutions, Treaties, Ankara, the Customs, the AK Party, Negotiation, Compliance Packages.