Cumhuriyet Türkiyesi Kürt sorunu
The Kurdish issue of Republican Turkey
  1. Tez No: 286532
  2. Yazar: ENİS GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Cumhuriyet'in kuruluşuyla başlayan ve `Türk' kimliği çatısı altında, ulus devlet ideolojisini gerçekleştirmeye matuf, tüm halkları tanımlama çabasının meydana getirdiği negatif etki, en fazla Kürt halkı üzerinde görülmüştür.Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet politikası olarak Kürt halkına karşı tutumu 2002 yılına kadar inişli çıkışlı bir evre izlemiş fakat 2002'den sonra çözüm adına önemli adımlar atılabilmiştir.Cumhuriyet'imizin kuruluşundan günümüze kadar gelip geçen hükümetler Kürt sorununa karşı çözüm yolları aramışlar fakat her iki tarafı memnun edecek bir çözüm günümüzde yapılan çalışmalar hariç tutulursa bulunamamıştır.`Demokratik Süreç' adıyla gerçekleştirilmeye çalışılan Kürt sorununa çözüm arayışlarını kamuoyu yakından takip etmekte ve bu sürece aydınlar ve sivil araştırma kuruluşları da destek vermektedir.Bu bağlamda tezin amacı; Cumhuriyet'imizin kuruluşundan günümüze kadar geldiği süreçte Kürt sorununa karşı devletin nasıl bir politika sergilediğini anlamak, sonrasında da günümüzün önemli partilerinin Kürt sorununa bakış açısını ve bunların çözüm önerilerini incelemek, günümüzün önemli aydınlarından üç ismin Kürt sorununa bakışını ve çözüm önerilerine bakmak ve son olarak da kamuoyunca önemle takip edilen sivil araştırma kuruluşlarının hazırladığı raporlar çerçevesinde Kürt sorununa çözüm arayışlarının anlatılmasına çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The negative effect that started with the foundation of Turkish Republic and was brought about by the effort trying to define all the peoples under the ?Turkish? identity has been seen on Kurdish people at most. The attitude of Turkish Republic against Kurdish people as a government policy had an undulant phase until 2002; but since then important steps have been taken.The governments that have run Turkey since the foundation of Turkish Republic have sought solutions to the Kurdish problem, but the solutions found have made neither side happy except the ones found in our day.Public has been following quests for solutions to the Kurdish problem which has been tried to be realized with the name of `democratic process?, and intellectuals and non-governmental organizations have supported this process.In this context, the aim of the thesis; since the foundation of the Republic, is to understand how the government bears a policy towards Kurdish issue and then today?s leading parties? point of view towards this issue and their solutions, today?s three intellectual figures? point of view and their solutions and finally with the help of the reports prepared by non-governmental organizations followed by public opinion to find solutions.