17.yüzyıl müziği'nde ground bass Tekniğinin Barok Dönemin bağlamında temsil ettiği kimlik
The ground bass technique in 17th century music andits identity within the context of the Baroque era
  1. Tez No: 286559
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇAĞRIHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. 0NUR NURCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Müzik tarihinde çok önemli bir dönem olan Barok'ta, gelişen dünya düzeni ile bilim, sanat, din, felsefe ve sosyal yapılanma gibi son derece önemli dinamikler birlikte sorgulanmıştır. Bu süreç, 17. yy içinde geniş çapta müziğe de yansımıştır. İnsanlık gelişimine damgasını vuran önemli alanları etkileyerek, dönemi yönlendirmiştir.Barok dönem dâhil birçok dönemde yaşanmış olan köklü değişim hareketlerinin, rastlantı olduğunu kabul etmek olası değildir. 16. yy'a yaklaşan yıllarda, Galilei Galileo'nun babası teorisyen Vincenzo Galilei, Count Giovanni Bardi ve Jacopo Corsi'nin liderliğinde, Floransa'da yarattıkları ?Florentine Camerata? topluluğu, Yunan drama sanatını yeniden canlandırmak ve opera gibi yeni türlerin gelişmesini sağlamak amacıyla çalışmışlardır. Müzisyen, yazar ve bilim adamı olan Count Giovanni Bardi ile tanışan Florentine Camerata ve diğer müzisyenler ile işbirliği içinde kontrapunta dayanan polifonik müziğin, dramın isteklerine çok zor uyum göstermesinden yola çıkarak, kontrapuntal dokunun artık terk edilmesi ve önemini yitirmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Camerata'ya göre opera; `gecikilmiş bir müzik ögesi' olarak tanımlanmıştır.Ground Bass anlayışının kullanıldığı müziksel akış, dans ritimlerinde de kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde bu melodik çizgi artık `bas'ın denetimi altında olmadan, fakat `bas' tarafından desteklenen bir devinim içinde zengin ve özgür bir armoniye ve içsel seslerin kullanımına olanak sağlamıştır.Sonuç olarak, bu etkiler içinde Ground Bass, Camerata topluluğundaki müzikçilerin kompozisyonları ile yerini yavaş yavaş Opera, Madrigal, Concerto, Sonat, Choral-Prelud, Tocatto, Fuga ve Dans Süiti gibi müzik biçimlerine bırakmıştır. 20. yy'da tekrar karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Baroque period, which was very important in the music history, crucial dynamics such as science, art, philosophy, social structure were questioned with the changing world order. This process had wide reflections on music in the 17th Century and had a lead on the developments which were milestones in humanity.Radical changes gone through in many eras including theBaroque cannot be the results of some coincidence. In Florence, Florentine Camerata was formed by Count Giovanni Bardi ve Jacopo Corsi and Vincenzo Galilei, a theorist and father of Galilei Galileo, in order to revive Greek drama and improve the new genres such as opera. Count Giovanni Bardi, a musician, writer and theorist who joined Florentine Camerata and his fellow musicians emphasized the need to abondon the contrapunctual texture on the grounds that the polyphonic music based on contrapunctual structure did not easily comply with the requirements of the drama. Camerata believed opera was a `delayed musical element?.The musical flow where Ground Bass notion dominated was also employed in the dance rhythms. In the later periods, melodic line enabled the use of internal sounds and a freely moving rich harmony, not controlled but supported by the `bass?.In the final analysis, under the effects mentioned and with the compositions of the musicians of Camerata, Ground Bass was gradually replaced by the musical forms like Opera, Madrigal, Concerto, Sonat, Choral-Prelud, Tocatto, Fuga ve Dance Suite and reappeared in the 20th Century.