Bilgi yönetişimi bağlamında üniversitelerin ekonomideki rolü
The role of universities in economics in the context of knowledge governance
- Tez No: 286558
- Danışmanlar: PROF. RENAN FUNDA BARBAROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde gelişmiş ekonomiler bilgi tabanlı ekonomiler olarak tanımlanmaktadırlar. Bilgi tabalı ekonomilerin amacı katma değer yaratan teknolojik bilgiyi üretmek ve yaymaktır. Günümüzde ?Bilgi Yönetişimi? kavramıyla tanımlanan bilgi üretme ve yayma süreçleri `Üniversite Tabanlı Model' ile açıklanmaktadır.Çalışmanın cevaplamaya çalıştığı temel soru ?üniversitelerin ülkelerin bilgi üretim ve dağıtım süreçlerindeki rolünün ne kadar önemli olduğudur?.Çalışma kapsamında yapılan analizlerden elde edilen genel sonuçlar şöyle özetlenebilir:Ulusal yenilik sistemi etkinliği yüksek olan ülkeler (Japonya ve ABD) yenilik süreçlerindeki girdilere yatırım yaparak yenilik süreçlerinde daha hızlı ilerleme gösterebilirler. Etkinliği düşük olan ülkeler (Japonya ve ABD dışında kalan ülkeler) ise yenilik üretim ve dağıtım süreçlerindeki yapısal sorunları çözerek yenilik süreçlerinde ilerleme kaydedebilirler.Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de üniversitelerin/akademik sistemin bilgi üretim ve dağıtım süreçlerine diğer faktörlere oranla daha fazla katkı yaptığı görülmektedir. Bir başka deyişle bilgi yönetişimi mekanizmalarında üniversitelere merkezi bir rol veren Üniversite Tabanlı Model Türkiye için de geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Developed economies of 21 th century are defined as knowledge based economies. The main aim of the knowledge based economies is to create and disseminate the technological knowledge. Knowledge creation and dissemination processes are defined by the term of ?Knowledge Governance? and explained by the ?University Based Model?.The main question of this dissertation is ?How much important the role of universities in the knowledge creation and dissemination processes of a national economy.?The main conclusions of the study can be summarized as follows:The countries that have highly efficient national innovation systems (Japan and ABD) can improve their innovation processes by making investiment to the inputs of innovation processes. The countries that have inefficient national innovation systems (all countries except Japan and ABD) can improve their innovation processes by solving the structural problems of innovation processes.The higher education sector or universities in Turkey has a big contribution in the knowledge creation and dissemination process like developed countries. In other words, The University Based Model that gives the key role to universities in the knowledge governance mechanisms is a valid model for Turkey.