Die rückbesinnung auf geschichte im Deutschen gegenwartsroman am beispiel 'Die Vermessung Der Welt' von Daniel Kehlmann
Daniel Kehlmann?in 'Die Vermessung Der Welt? adlı yapıtı örneğinde çağdaş Alman romanında tarihin yansıması
- Tez No: 286566
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM EĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde Daniel Kehlmann'ın ?Die Vermessung der Welt? adlı romanı bir tarihi romanı olarak ele alınmış ve bu perspektiften incelenmiştir. Önce tarihi romanının hangi kriterlere uyması gerektiği saptanmış ve ardından söz konusu olan eserin bu kriterlere uyup uymadığı tartışılmıştır. Ardından romanın kahramanları olan Alexander von Humboldt ve Carl Friedrich Gauß'un roman figürü olarak karakterleri ve diğer kişilerle olan ilişkileri incelenmiştir. Romanın 19. yüzyıldaki bilimsel ve siyasi olaylara da değinmesi ve bu çağın Avrupa için bir dönüm noktası teşkil etmesinden dolayı, bu devrin romana nasıl yansıdığı tartışılmıştır. Çünkü söz konusu olan devirde Alman tarihinin akışını değiştiren olaylar gerçekleşmiştir. Örneğin Napolyon Fransa'sı Almanya'yı işgal etmiş ve Prusya bu durum karşısında ve çağın gereklerine ayak uydurabilmek adına çareyi reform girişimlerinde bulmuş ve bütün bu vakalar dolaylı yollardan da olsa romana yansımıştır. Analiz edilen diğer bir husus gerçeklerin saptırılmasıdır. Tarihi romanlar tarihçiler tarafından gerçekleri saptırdıkları gerekçesi ile eleştirilir. Yazarların bu saptırmaları hangi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirdiği, bu tez kapsamında tartışılıp, değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra romanın da gerçeklerin sapmasını konu edindiği anlaşılmıştır. ?Die Vermessung der Welt? örneğinde bunun komik durumlar yaratabilmek için, yapıldığı anlaşılmıştır. Yani yazar hiciv sanatından yararlanarak eserini okunabilir kılmıştır. Almancada `tarih' kelimesi hem tarih hem de hikâye kelimelerini karşılar. Bu tezin konusu açısından bu ilginç bir rastlantıdır. Çünkü tarihçiler de yazarlar da anlatacaklarını yazıyla aktarırlar. Bu bağlamda Alman Edebiyatı'ndaki tartışmalar irdelenmiş ve yazarlarla tarihçilerin bunu farklı amaçlar doğrultusunda değerlendirdikleri saptanmıştır. Ardından ise yine Alman Edebiyatı'ndaki yazma ve hikâye anlatma hususundaki tartışmalara değinilmiş olup, Kehlmann'ın söz konusu olan eserinin akışı içinde hikâye anlatmayı da konu edindiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak ?Die Vermessung der Welt? adlı romanın bir tarihi roman olarak da ele alınabileceği ve demir perdenin yıkılışından sonra tarihe olanın ilginin giderek arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with Daniel Kehlmann?s ?Die Vermessung der Welt? as a historical novel and analysis it form this perspective. Firstly is has been determined which criteria a historical novel has to fulfil and than it is discussed whether this work complies with these criteria or not. After that Alexander von Humboldt and Carl Friedrich Gauß, the fiction characters in the novel, are examined as novel figure with their characters and their relations with the other characters. As the novel touches upon the scientific and political events of the 19th century and because this era is a turning point for Europe, it has been discussed how this period is reflected in the novel with the reason that in this era there have been events, which changed the flow of German history. For instance, Napoleon?s France occupied Germany and in this situation Prussia in order to keep in step with the necessities of the era, finds the solution by reform attempts and all these affairs are reflected in an indirect way in the novel. Another subject that has been examined is that realities are perverted. Historical novels are criticized with the reason that they distort realities. With what aims the writers do this is discussed in the framework of this work and is also evaluated here. Besides that it has been concluded that the novel deals with the fact that realities are perverted. It is seen in ?Die Vermessung der Welt? that this is done to create humorous situations. In other words, with the use of satire, the work is made apprehensible. The word `history? stays in the German language for both history and story. For the theme of the work this is an interesting coincidence, because both historians and writers transfer their stories by writing. In this sense the discussion in the German literature has been explicated and it has been concluded that writers and historians evaluate this with different interests. Thereafter it is touched upon the debates about writing and story telling in the German literature and it is found out that Kehlmann?s mentioned work includes also the subject of story telling. As a result it is argued that the novel ?Die Vermessung der Welt? can be analyzed also as a history novel and that after the decadence of the iron curtain the concern about history increased.