Evlilik uyumunun kişilik özellikleri ve empatik eğilim açısından incelenmesi
The analysis of marital adjustment in terms of personality traits and empathic tendency
- Tez No: 438553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, evli bireylerin kişilik özellikleri ve empatik eğilimlerinin evlilik uyumuyla ilişkili olduklarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada aynı zamanda bireylerin evlilik uyumunun, cinsiyet, yaş, evlenme biçimi, evlilik süresi, eğitim düzeyi gibi değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmaya Adana ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçilen 200 evli birey katılmıştır. Katılımcıların halen evli olmaları ve eşleriyle birlikte yaşıyor olmaları dikkate alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyo-demografik özellikler için“Kişisel Bilgi Formu”, evlilik uyumu için“Evlilikte Uyum Ölçeği”, kişilik özellikleri için“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”ve empati kurma potansiyelini ölçmek için“Empatik Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada bireylerin duygusal dengesizlik kişilik özelliği düzeyleri arttıkça evlilik uyum düzeylerinin düşmekte olduğu; dışadönüklük kişilik özelliği düzeyleri arttıkça evlilik uyum düzeylerinin artmakta olduğu; yumuşak başlılık kişilik özelliği düzeyleri arttıkça evlilik uyum düzeylerinin artmakta olduğu ve empatik eğilim düzeyleri arttıkça evlilik uyum düzeylerinin artmakta olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında, bireylerin yaş ve evlilik süresi arttıkça evlilik uyum düzeylerinin düşmekte olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklerden cinsiyet, çocuk durumu, çocuk sayısı, evlenme biçimi, çalışma durumu, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi ile evlilik uyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to revealing the relation between the marital adjustment of married couples and their empathic tendency and personality traits. This research also intends to seek for significant relations between marital adjustment and sex, age, the way couples got married, duration of marriage and education status. Two hundred married couple attended to research who lived in Turkey-Adana and chosen randomly according to the voluntary basis. Being still married and living with their partners were taken into account when the couples were selected.“Personal Information Form”used for socio-demographic information. For marital adjustment“The Marital Adjustment Scale”, for personality information“The Personality Test Based of Adjectives”and for empathy potential“Empathic Tendency Scale”was used. As a result of this research, a negative and significant relationship between the marital adjustment of married couples and emotional instability; a positive and significant relationship between marital adjustment of married couples and extraversion, docility, empathic tendency was found. Besides, according to socio-demographic information, negative and significant relationship have been found between the marital adjustment of married couples and duration of marriage and age. However, no significant relationship has been found between marital adjustment and other socio-demographic information like sex, having a child, number of children, the way couples got married, working status, education status, income rate.