Tebriz'de âşıklık geleneği ve Tebrizli Aşık Ali
The tradition of âşıklık in Tebriz and Tebrizli Aşık Ali
  1. Tez No: 286599
  2. Yazar: FAZIL ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Günümüzde olduğu gibi geçmiş yüzyıllarda da Türk kültürünün en önemli merkezlerinden biri olan Tebriz'de, âşıklık geleneği hâlâ tüm canlılığıyla devam etmektedir.Geçtiğimiz yüzyıllar içerisinde Kurbani, Hasta Hasım, Tufarganlı Abbas ve Sarı Âşık gibi meşhur âşıklar yetiştiren Azerbaycan âşıklık sanatının en etkin muhiti muhakkak ki Tebriz âşık muhitidir.Günümüz Tebriz âşıklık geleneği içerisinde yaklaşık 600 âşık, 150 balabancı ve 150 kavalcı bu sanatı icra etmektedir. Bu sanatkârlar, âşıklık geleneği içerisinde yüzlerce hikâye ve şiir/türkü okumuşlar ve okumaktadırlar.Biz bu çalışmamızda günümüzde Tebriz âşık muhitinin durumunu ele aldık. Bunun yanı sıra Tebriz âşıklık geleneğinde Dede Korkut adıyla anılan Tebrizli Âşık Ali (Âşık Ali Feyzullahî Vahid)'nin hayatını ve sanatını da çalışmamıza dahil ettik.
Özet (Çeviri)
Like today, in the past centuries, the tradition of âşıklık has been still proceeded with its whole vividness in Tebriz, one of the most important centre of Turkish culture.Tebriz âşık environment is absolutely the most efficient environment of Azerbaycan?s âşıklık art, in which famous âşıks had been trained such as Kurbani, Hasta Hasım, Tufarganlı Abbas and Sarı Âşık in the past centuries.Approximately 600 âşıks, 150 balabancı and 150 kavalcı have been professing this art in the tradition of Tebriz âşıklık at the present time. These artists had/have song hundreds of folk songs and had/have recited hundreds of tales and poems.In this research, we evaluated the case of Tebriz âşık environment at the present time. Furthermore, we include the life and the art of Tebrizli Âşık Ali (Âşık Ali Feyzullah Vahid), named as Dede Korkut in the tradition of Tebriz âşıklık.