Kurum kültürü ve örgütsel sembolizm: bir uygulama
Corpoprate culture and organizational symbolism: an application
  1. Tez No: 286598
  2. Yazar: RANA KESKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Toplumların ve insan gruplarının zamanla değişen çeşitli istek ve gereksinimleri karşılamak üzere geliştirmiş oldukları kurallar ve yaklaşımlara dayanak olan düşünce ve değerler bütünü (Fikretoğlu, 1990: 24) kültür olarak ifade edilmektedir. Bir insan grubu olarak kabul edilen kurumlar bazında kültür kavramının ele alınması ve örgüt ile yönetim literatüründe yer alması 1980'li yılları bulmuştur. Daha önceleri kurumları mekanik yapılar olarak gören örgüt yaklaşımlarının yönü, kültür çalışmalarının çoğalması ile birlikte kurumları oluşturan insan toplulukları ve grupların inançlarını, değerlerini, davranışlarını ve tüm bunlara sebep olan temel varsayımları ile birlikte örgütsel yaşamda kullandıkları sembolleri öğrenmeye yönelmiştir.Örgütsel sembolizm kuramının, örgütleri mekanik yapılar olarak ele alan yaklaşımların öngördüğü rasyonel pozitivist araştırma yöntemleri ile kurum kültürü üzerinde belirli bir anlam derinliğine ulaşılamayacağı savından hareketle çalışma kapsamında kurum kültürü, örgütsel sembolizm bağlamında ele alınmış ve birer kurum kültürü göstergesi olarak örgütsel semboller göstergebilimsel analiz kapsamında incelenmiştir.Araştırma kapsamında bir kar amacı güdmeyen kuruluş olarak Uluslararası Rotary (Dünyanın en çok üyesi bulunan sivil toplum kuruluşu) ele alınmış ve U.R'nin 1991- 2012 yılları arasında yer alan 21 toplamda dönem teması kapsamında amblem ve sloganları görüntüsel ve dilsel göstergeler olarak analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra U.R'nin söz konusu temaları hedef kitlelerine kurum kültürü ve felsefesini iletmesi savından hareketle U.R 2440.Bölge 2010 ? 2011 Dönem Başkanları ile bir kolaj çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda iki aşamada incelenen U.R dönem temalarına birer görüntüsel ve dilsel gösterge olarak bakıldığında, üyeler kapsamında kurum kültürü ve felsefesini iletmede amblem ve sloganların güçlü birer sembol olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Kurum Kültürü, Örgütsel Semboller, Örgütsel Sembolizm, Göstergebilimsel Analiz
Özet (Çeviri)
Culture is defined as a whole of thoughts and ideas which supports the rules and approaches to respond the demands and needs of various communities and human groups (Fikretoğlu, 1990:24). Organizations first took place as a human group in the organizations and management literature first in 1980?s and afterwards the former organizational approaches which tends to consider the organizations as mechanical structures yielt to the new approaches which comprehends and underlines the believes, values the main underlying assumptions and finally symbols.Considering that the limited depth of meaning outputs which would have been gained throught the researches predicted by rational positivist research methods which tends to accept organizations as mechanical structures, corporate culture is discussed within the organizational symbolism concept and symbols as manifestations of corporate culture are analysed through semiotic analysis.In the reseach; Rotary International (the most populated NGO on the Earth) is considered as our context and the 21 term themes- emblems and slogans from years between 1991 ? 2012 are analysed as linguistic and iconic indicators and from the main thesis that the R.I themes are the tools to convey the corporate culture and the philosophy to the target audience a collage work with the 2010 ? 2011 Term Presidents of R.I District 2440. Finally after the two phased analysis the R.I themes as iconic and linguistic indicators passed, it?s concluded from the results that the emblems and slogans are used as powerful symbols to convey the corporate culture and philosopy to the members of the organization.KEY WORDS: Corporate Culture, Organizational Symbols, Organizational Symbolism, Semiotic Analysis