The effects of fdı on Turkısh economıc growth
Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye?nin iktisadi büyümesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 286623
  2. Yazar: ZEYNEP SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP HİSARCIKLILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye ekonomisinin büyümesi üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığını görmeyi amaçlamaktadır. Çalışma doğrudan yabancı yatırım stoğunda meydana gelen artışların sermaye büyümesi üzerinde dışlayıcı bir etki göstererek büyüme potansiyelini yokedip etmediğine odaklanır. Bu amaçla doğrudan yabancı sermaye stoğunu ve seçilen diğer büyüme faktörlerini içeren bir zaman serisi modeli kullanılmıştır. Ampirik çalışma yabancı yatırım stoğunun Türkiye'nin büyümesi üzerinde istatistiki olaran anlamlı bir etkisi bulunduğu sonucunu desteklememektedir. Ampirik analiz Türkiye'nin ekonomik büyümesinin başlıca belirleyicilerini sermaye büyümesi ve ekonomik açıklık olarak bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attempts to seek whether there is an impact of foreign direct investment on the Turkish economic growth. It focus on the question that whether the additions to the FDI stock crowd out capital over time and diminish the growth potential of Turkey. For this purpose a time series regression model, which comprise FDI stock as well as other selected determinants of growth, is employed. The results of the empirical study do not find any support for the statistically significant impact of FDI stock on economic growth. According to empirical analysis, main determinants explain economic growth in Turkey is capital growth and openness.