Trabzon limanı ve çevresinde avlanan mezgit (Merlangius merlangus cuxinus nordman,1840)te bazı ağır metal (Cu,Mn,Zn) birikimlerinin araştırılması
  1. Tez No: 28665
  2. Yazar: HÜLYA GÖKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİNER TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon Limanı ve çevresinden avlanan Merlangius meriangus euxinus'ta bazı ağır metal (Cu,Mn,Zn) 'lerin birikim düzeyleri ve bunların mevsimlere göre değişimleri araştırılmıştır. Örnekler Aralık 1991-Kasım 1992 tarihleri arasında yakalanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, M.m. euxinus'ta ağır metal düzeylerinin Cu 0.084 - 0.625 \.ıq/qr Mn 0.143 - 0.994 |.ıg/g, Zn 1.007 - 7.152 H-g/g (yaş ağırlık) arasında değiştiği saptanmış tır. Ayrıca örneklerdeki ağır metal konsantrasyonları mevsimlere göre değişim göstermiştir. Bulgularımıza göre, ağır metal konsantrasyonlarının düzeyleri; Zn > Mn > Cu sırasını takip etmektedir. Ayrıca yapılan istatistiki analizler sonunda da ağır metal düzeylerinin gerek kendi aralarında, gerekse ağırlık arasında anlamlı korelasyonlar gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, the levels and seasonal changes of some heavy metals ( Cu,Mn,Zn ) in whiting (Merlangius merlangus euxinus) found Trabzon Harbour and its vicinity have been determined. The samples were caught between December 1 9 9 1 -November 1992. According to the analysis results, the levels of heavy metal in the M. m. euxinus species varied between Cu 0.084- 0.625 \iq/q, Mn 0.143-0.994 u-g/g, Zn 1.007-7.152 ug/g (Wet weight ). In addition, the heavy metal concentrations of the samp les have shown variation depending on the seasons. According to our present data, the levels of heavy metal concentrations are as follows; Zn > Mn > Cu Further more, statistical analysis, results have shown that heavy metal concentrations show meaningful correlation both between themselves and weight. Key words : Heavy metal M.m. euxinus Pollution Black Sea IV