Şeker pancarı baş kesme bıçağı geometrisinin kesme kuvvetine etkisi
- Tez No: 28666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemiz tarım ürünlerinden önemli bir yere sahip olan şeker pancarı tarımının mekanizasyonunda baş kesme işleminin en az ürün kaybıyla gerçekleştirilmesini sağlayan şartların meydana gelmesi incelenmiştir. İncelemede pancarların menşeini, bitkisel özelliklerini ve türlerini ele aldıktan sonra, şeker pancarı mekanizasyonu hakkında incelemeler yapılmıştır. Şeker pancarı hasadında önemli merhalelerden biri olan başkesme sistemi ele alınmış ve başkesme esnasında meydana gelen üreticiler ve ülke ekonomisine büyük zarar veren verim kaybının asgari düzeye indirilmesi için gerekli olan bıçak geometrisi ve kesme kuvvetleri incelenerek uygun şartların tesbit edilmesi amaçlanmıştır. Şeker pancarı baş kesiminde kesme kuvvetinin, simetrik ağızlı bıçaklarda kama açısının artmasıyla, yarı silindirik ağızlı bıçaklar ve tellerde ise çap ile arttığı gösterilmiştir. Ayrıca 2 mm'den daha az çaplı teller ve yarı silindirik ağızlı bıçaklar ile, 45 dereceden daha küçük açılı simetrik kama ağızlı bıçakların en az kırılmaya sebep oldukları tesbit edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the conditions to realize the least loss of yield when topping the sugar beet, one of the most important agricultural of our country, are tried to be obtained. In the research, after taking into account the origin, plant characteristics and types, the mechanization of sugar beet has been studied. Topping procedure which is one of the most important stages in sugar beet harvest was studied and the knife edge geometry and cutting forces which are very important to reduce the occurence of beet fracture and loss of yield, when topping causing great harm to the producers and the economy of the country, were tested in order to get the most suitable conditions. It was observed in sugar beet topping that the cutting force increases with increasing wedge angle for symmetric edged knives and that this force increases with diameter for semi-cylindrical edged knives and wires. On the other hand, it was observed that wires and semi-cylindrical edged knives having diameter less than 2 mm, and symmetric-wedge-edged knives having an angle of less than 45° caused the least fractures in topping. V