İhracatta KDV iadesi uygulamalari: Mobilya işletmeleri örneği
In exports VAT refund applications: Example of furniture enterprises
  1. Tez No: 286654
  2. Yazar: ESEN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İhracat yurt dışına mal ve hizmet satışıdır. Günümüzde hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkeler açısından çok önemli bir konuma sahiptir. İhracatın artması milli geliri çoğaltır, ekonomik kalkınmaya destek olur. Bu nedenle, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temel amaçları dış satımın artırılması olmuştur.İhracat hem ihracatçılar hem de ihracatçı ülkeler açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle birçok ülke dış ticarete önem vermekte ve ihracatçılara çeşitli destek ve teşvikler sağlamaktadır.Teşvik, devlet tarafından çeşitli amaçlarla özel ve/veya kamu teşebbüslerine bir karşılık mukabilinde veya karşılıksız olarak yapılan aynî veya nakdî yardımlardır. Ülkeler teşvik politikalarına birçok nedenle başvurabilmektedir. Bunlardan biri de dış ticaretin arttırılmasıdır. Teorik olarak ihracatın gelişmesi ekonomik kalkınma üzerinde olumlu etkiler yaratarak gelişmeyi uyarır ve milli gelir seviyesini yükseltir. Bu amaca ulaşabilmek için başvurulan ihracat teşvik politikası araçlarından biri de vergi teşvikleridir. İhracata yönelik vergi teşvikleri muafiyet, istisna, indirim, düşük vergi oranı ve vergi ertelemeleri şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde bu amaçla yapılan uygulamaların başında ihracatta KDV istisnası ve iadesi gelmektedir.KDV iadesi ihracatta rekabet eşitliğini oluşturabilmek için ihracatçıların yüklendiği verginin ihracatçıya iadesini sağlayan bir mekanizmadır.Bu çalışmada, öncelikle ihracat, ihracat teşvikleri, ihracatta KDV istisnası ve iadesi uygulama süreci üzerinde durulmuş, ihracatta KDV iadesi örnek bir uygulamayla muhasebeleştirilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Export sales of goods and services abroad. Both developing and developed countries in terms of today has an important position. Replicates the increase of exports of national income, it will support economic development. Therefore, the major goal of both developed and developing countries has been to increase the foreign exchange.Export of both exporters and the exporting countries has of great importance. Therefore, gives importance foreign trade and exporters in many countries provides of various support and incentives.Incentive is a kind of aid in kind and aid in cash help that made in replay to any action or complimentary to public or privet foundations for various aims from the government. Incentive the policies of countries can apply for many reasons. One of these aims is to increase foreign trade. In theoretical, the development of exportation warns the development and increase the national revenue level by creating positive effects on economic progress. One of the applications of exportation incentive policy means is tax incentive to reach this aim. Directed to exportation incentive can appear in form of exemption, exception, low tax rate and tax holiday. In our country, for this purpose at the beginning of made export VAT exemption and refund applications comes from.In export VAT refund exporters installed to create equality in competition of taxation is a mechanism that allows the return of the exporter.In this study, the first export, export incentives, exemption and refund of VAT implementation process focused on exports, export VAT refunds have accounted to tried to explain an application example.