Mevduat sigortasının Türkiye'deki ticari bankaların performansı üzerine etkisi
The impact of deposit insurance on performance of Turkish commercial banks
- Tez No: 286682
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KASMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma mevduat sigortasının Türkiye'deki ticari bankaların net faiz marjlarına olan etkisini örnek dönemi (1998-2009) iki alt periyot olan kısmi mevduat sigortasından önce (1998-2003) ve kısmi mevduat sigosrtasından sonra (2004-2009) bölerek incelemektedir. Panel data kullanılarak tek adım tahmin yaklaşımından elde edilen ampirik sonuçlar Ho and Saunders (1981) tarafından geliştirilen dealership modeline dayanmaktadır. Sonuçlar mevduat sigortasının öncelikle ahlaki tehdit probleminden dolayı net faiz marjlarını etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle, bu alanda yapılan önceki çalışmalara uygun olarak bankaların belirli özellikleri ve makroekonomik değişkenler kullanılarak net faiz marjlarını belirleyen faktörleri de ortaya koymaktadır. Bulgular operasyon maliyetleri, sermaye yeterliliği, hacim, ödemelerde gecikme riski ve kredi riskinin bankaların faiz marjlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sonuçlar makroekonomik değişkenlerin tüm dönemler için istatiksel olarak anlamlı olduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of deposit insurance on net interest margins for Turkish Commercial Banks by dividing the sample period (1998-2009) into two sub-periods: before partial saving deposit insurance period (1998-2003) and after partial saving deposit insurance period (2004-2009). The empirical results from the single step estimation approach using panel data, based on the dealership model proposed by Ho and Saunders (1981). The results indicate that deposit insurance affects the net interest margins especially due to the moral hazard problem. In particular, we use the banks? specific characteristics and macroeconomic variables in order to uncover the determinants of banks? net interest margins in accordance with the related literature. The findings show that operating costs, capital adequacy, size, default risk and credit risk are related to banks? interest margins. The results further indicate that macroeconomic variables are statistically significant in the all periods.