Pharmacy duty scheduling problem with an application to İzmir
Eczane nöbet çizelgeleme problemi: İzmir uygulaması
  1. Tez No: 286690
  2. Yazar: AYŞE EBRU AĞLAMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZPEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, eczanelerin bir alt kümesinin ulusal tatiller, hafta sonları ve haftaiçi akşamları halkın acil ilaç ihtiyaçlarını karşılayabilmek için nöbetçi olmasıgerektği, eczane nöbet çizelgeleme (ENÇ ) problemini tanımladık. ENÇ probleminiözel ek kısıtları olan çok dönemli bir tesis yerleşimi problemi olarak modelledikve hesaplama karmaşıklığını inceledik. ENÇ problemine olurlu üst sınırlar eldeetmek için tabu arama algoritması ve Lagrange gevşetmesi de dahil olmak üzereüç alt sınır geliştirdik. Matematik modellerin, tabu aramanın ve alt sınırlarınperformanslarını rassal üretilmiş örneklerde test ettik. İzmir'deki mevcut sistemiinceledik ve bu tez için özel olarak geliştirilmiş coğrafi bilgi sistemi yardımı ilegerçek verileri elde ettik. Sonuçlarımız önerilen tabu arama algoritmasının mevcutsistem üzerinde önemli iyileştirmeler yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we define the pharmacy duty scheduling (PDS) problem, where asubset of pharmacies should be on duty on national holidays, at weekends andat nights in order to be able to satisfy the emergency drug needs of the society.We model the PDS problem as a multi-period facility location problem withspecial side constraints and analyze the computational complexity. We developa Tabu Search algorithm to obtain feasible upper bounds for PDS problem andthree lower bounds including Lagrangian Relaxation. We test the performanceof mathematical models, Tabu Search and lower bounds on randomly generatedinstances. We analyze the current system in ?Izmir and obtain the real datawith the help of a Geographic Information System specifically developed for thisthesis. Our results show that proposed Tabu Search algorithm makes significantimprovements over the current system.