Eczane hizmetleri ve uygulamalarıkapsamında tıbbi uygulama hatası iddiasıvakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of medical malpractice claim cases in pharmacy services and practices
- Tez No: 951181
- Danışmanlar: DR. CANER BEŞKOÇ, DOÇ. DR. HABİBE GÜLDEM MERCANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Eczane hizmetleri kapsamında tıbbi uygulama hataları gerek hasta güvenliği gerekse sağlık sistemi üzerindeki etkileri bakımından önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu duruma yönelik gerekli önlemleri almak için sürecin dikkatli olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Çalışma kapsamında, tıbbi uygulama hataları nedeniyle değerlendirilmek üzere gönderilen eczacılıkla ilişkili 106 vakanın, retrospektif olarak sosyodemografik verileri, vakaların yıllara dağılımı, tıbbi uygulama hatası yaptığı iddia edilen personelin kim olduğu, bu personelin görevi, tıbbi uygulama hatası olup olmadığı, hata varsa hangi aşamada olduğu, herhangi bir zarar meydana gelip gelmediği, geldiyse zararın şiddeti ve otopsi sonucu elde edilen verileri değerlendirilmiştir. Çalışmada eczacılıkla ilgili tıbbi uygulama hata oranı %86,8 olarak saptanmıştır. Yanlış ilaç verilmesi, %34,6 ile en sık rastlanan hata türü olarak belirlenmiştir. Hataların büyük çoğunluğunun eczanede çalışan yardımcı personelden kaynaklandığı (%73,6) görülmüştür. Verilere göre, hatalı uygulamaların %67,9'unda anlık zarar meydana gelmiş ve bunların %15,3'ü ölümle sonuçlanmıştır. Ölümle sonuçlanan vakalarda, en sık rastlanan neden %33,3 ile ilaç anafilaksisi olmuştur. İlaç grupları açısından, nöropsikiyatrik ilaçlar ve hormonlar (%18,9) ile antibiyotikler (%17) en sık hatalı kullanılan ilaçlar olarak tespit edilmiştir.Yardımcı personelin yetersiz eğitimi, teknik bilgi eksikliği ve eczacı gözetimi olmaksızın çalışması, hata riskini artıran temel faktörler olarak belirlenmiştir. Bunun yanında, isim benzerliği gibi önlenebilir nedenlerle yapılan hataların dikkat çekici bir oranda olduğu saptanmıştır. Eczane hizmetlerinde, eczane çalışanlarının düzenli mesleki eğitimlere katılımlarının sağlanması, denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ve reçete uygulamalarında teknolojik çözümlerin uygulanması tıbbi uygulama hata oranlarında azalmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca adli tıp uzmanlarının eğitim süreçlerinde de bu tür eczacılığa ilişkin tıbbi uygulama hatalarıyla ilgili konuların yer alması değerlendirme aşamasında farkındalık oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of pharmacy services, medical malpractice is an important problem in terms of both patient safety and its effects on the health system. In order to take the necessary precautions for this situation, the process needs to be carefully evaluated. Within the scope of the study, the sociodemographic data, distribution of cases by years, the personnel alleged to have committed medical malpractice, the duty of this personnel, whether there was a medical malpractice, if there was a medical malpractice, at which stage it was at, whether any damage occurred, if so, the severity of the damage and the data obtained as a result of autopsy were evaluated retrospectively in 106 pharmacy-related cases sent for evaluation due to medical malpractice. In the study, the rate of pharmacy-related medical malpractice was 86.8%. The most common type of error was incorrect drug administration with 34.6%. It was observed that the majority of errors were caused by the auxiliary staff working in the pharmacy (73.6%). According to the data, 67.9% of the errors resulted in immediate harm and 15.3% of these resulted in death. In cases resulting in death, the most common cause was drug anaphylaxis (33.3%). In terms of drug groups, neuropsychiatric drugs and hormones (18.9%) and antibiotics (17%) were the most commonly misused drugs. Inadequate training of ancillary staff, lack of technical knowledge and working without pharmacist supervision were identified as the main factors increasing the risk of errors. In addition, errors due to preventable reasons such as name similarity were found to be at a remarkable rate. In pharmacy services, ensuring the participation of pharmacy employees in regular professional trainings, strengthening supervision mechanisms and implementing technological solutions in prescription practices will help to reduce medical malpractice rates. In addition, the inclusion of topics related to such pharmacy-related medical malpractice in the training processes of forensic medicine specialists will raise awareness during the evaluation phase.