Rekabet üstünlüğü sağlama açısından işletmelerin temel ve yardımcı faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı: Özel hastanelerde bir araştırma
Main and auxiliary activities to provide competitive advantage of enterprises in outsourcing: A research on private hospitals
- Tez No: 286771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ZÜMRÜT TONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşletmeler, günümüzde küreselleşme ile artan rekabet ortamında varlıklarını sürdürmektedirler. Böyle bir ortamda dış kaynak kullanımı, işletmelere rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Dış kaynak kullanımı işletmelerin temel yeteneklerine odaklanmaları, temel yetenekleri dışında kalan diğer faaliyetlerini o konuda uzman tedarikçiden sağlamalarıdır. Dış kaynak kullanımı işletmelere maliyet tasarrufu, kalite artışı, riski paylaşma, esneklik, hız, küçülme, temel yeteneklere odaklanma ve rekabet üstünlüğü sağlamaktadır.Bu tez çalışmasının amacı, işletmelerde rekabet üstünlüğü sağlama açısından temel ve yardımcı faaliyetlerde dış kaynak kullanımının incelenmesidir. Bunun için hastanelerde yöneticilerin, rekabet üstünlüğü sağlama açısından dış kaynak kullanımı ile ilgili algılamaları ölçülmüştür. Araştırma sonucu ise, hastanelerde yardımcı faaliyetlerde dış kaynak kullanıldığı, işletmelerin dış kaynak kullanımı ile rekabet üstünlüğü sağlayabilecekleri yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Enterprıses, today increasingly competitive environment of globalization and continue their existence. In such an environment, outsourcing, provides enterprıses a competitive advantage. Outsourcing, the main activities of enterprises to focus on, other activities that a subject matter expert to procure from the supplier. Outsourcing provides cost savings, quality improvement, risk sharing, flexibility, speed, downsizing, focus on basic skills and competitive advantage in enterprıses.The purpose of this study, to research the use of outsourcing in terms of providing a competitive advantage in enterprises. To do this, managers in hospitals providing a competitive advantage is measured in terms of perceptions about outsourcing. As a result of research, outsourcing were used in supporting activities, enterprıses with competitive advantage, outsourcing has been in the direction they could.