Ortak girişim iş modelinde yönetim anlayışı ve başarı faktörleri
Managerial approach to joint venture business model and success factors
  1. Tez No: 286770
  2. Yazar: DERYA ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.BARIŞ BARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ortak girişim; iki veya daha çok ortağın (tüzel kişinin), kendi faaliyetlerini sürdürürken, belli bir işi görmek üzere sürekli veya geçici olarak bir işletme kurmasına dayanan bir iş modelidir. Çokuluslu işletmeler yerel pazarlarda faaliyette bulunmanın getireceği riskleri azaltmak amacıyla; yerel işletmelerle ortak girişimde bulunurlar. Bu iş modelinin tercih edilmesiyle iki işletmenin kaynaklarının kullanılması sonucu daha büyük çapta üretim yapılarak birim maliyetlerin azaltılması da sağlanabilmektedir.Ortak girişim iş modelinin başarısı farklı kültürlerden gelen bireylerin bir arada uyumlu çalışabilmesi ile ilgilidir. Uyum sürecini pekiştiren unsurların başında doğru bir sistemi (kurumsal yapıyı) kurmak gelir. Bu iş sistemi ortakların etkin iletişim kurmasına olanak tanıması, farklı kültürlerin değerlerini koruması ve performansı farklı göstergelerle ölçebilmesi bakımından gereklidir.Çalışma; ortak girişim iş modelinde yönetim anlayışı ve başarı faktölerinin irdelenerek; işletme başarısının farklı kültürlerin uyumuna ek olarak; geleneksel finansal ölçüm teknikleri dışında; işletme başarı ve performansını tüm boyutlarıyla bütünsel şekilde ele alabilen dengeli başarı göstergesi ile analizini önermesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Joint Venture; is a business model which is based on establishment of an entity by two or more partners (legal entities) whether permanent or temporarily to conduct a business while continuing their own operations. In order to minimize the risks which acting in the local markets will bring forth, multinational corporations establishes joint ventures with the domestic corporations. By choosing this business model, a larger scale production is made by using the resources of both corporations and unit costs can be more scaled down.The accomplishment of the joint venture depends on the ability of individuals coming from different cultures to work together in harmony. The leading factor among the others which enhances such harmonization process is the establishment of a correct system (corporate structure). This business system is required for the purpose of establishing efficient communication by the partners, preserving the values of different cultures and measuring the performance with a variety of indicators.This work; is significant in the joint venture business model for suggesting the analysis of the enterprise with a well balanced success indicator (balanced scorecard) which is able to approach to the success and performance of the enterprise with all aspects in a holistic manner other than the traditional financial measurement techniques in addition to the harmony of different cultures.