Destinasyon sadakatini etkileyen faktörler: Belek golf turizmi uygulaması
Determinants of destination loyalty: an examination of golf tourism in belek
  1. Tez No: 286781
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE OYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Turizm, Public Relations, Advertising, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamında destinasyon pazarlamacıları ve yöneticileri için turistlerin destinasyon sadakatini etkileyen ve destinasyona sadık kalmalarını sağlayan değişkenlerin anlaşılması her zamankinden daha önemlidir. Bu çalışma seyahat güdüleri, destinasyon imajı, algılanan hizmet kalitesi ve tatmin değişkenleri arasındaki nedensellik ilişkisinin destinasyon sadakati üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'yi golf turizm pazarında temsil eden Belek destinasyonunu ziyaret eden 1250 golf turistine uygulanmıştır. Toplam 900 adet kullanılabilir soru formu elde edilmiştir. Destinasyon sadakatine yönelik kavramsal çerçevede ileri sürülen ilişkiler, Yapısal Eşitlik Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları duygusal imajın destinasyon sadakatini etkileyen en önemli değişken olduğunu gösterirken, duygusal imajı tatmin, golf sahalarına yönelik algılanan hizmet kalitesi, seyahat atmosferine yönelik bilişsel imaj ve golf odaklı seyahat güdüleri izlemektedir. Bununla birlikte golf turistlerinin gidecekleri golf destinasyonunu belirlerken kullandıkları bilgi kaynaklarının başında sırasıyla televizyon, golf hakkındaki fuar ve organizasyonlar ile Internet gelmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bağlı olarak golf turistlerinin destinasyon sadakatine etkileyen değişkenlere, kullandıkları bilgi kaynaklarına ve turist profiline yönelik iletişim stratejileri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive market, it is becoming increasingly important for destination marketers and managers to develop a better understanding of determinants of destination loyalty. The aim of this study is to identify the effect of the casual relationships among travel motivations, destination image, perceived service quality and satisfaction on destination loyalty. The research was conducted with 1250 golf tourists visiting Belek, representing Turkey in the golf tourism market. A total of 900 questionnaires were returned and the relevant relationships proposed in the conceptual destination loyalty framework were analyzed using Structural Equation Modeling. Findings of this study indicate that affective component of destination image was the most important factor influencing destination loyalty, followed by satisfaction, perceived service quality of golf courses, cognitive component of destination image and golf oriented travel motivations. In addition the findings indicate that the main information sources used by golf tourists in destination choice are, in order of importance; TV, fairs and organizations about golfing and the internet. The study offers communication strategies aimed at determinants of golf tourists? destination loyalty, information sources and tourist profile.