Çevrenin silahlı çatışmalar esnasında korunması
Protection of the environment in times of armed conflict
- Tez No: 286780
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Uluslararası kamuoyunun çevre sorunları ile ilgilenmeye başlaması oldukça yeni bir gelişme olarak görülmelidir. Bu ilgi genellikle barış zamanında ortaya çıkabilecek kirlenmelere yönelik olmakla beraber, Vietnam ve diğer çatışmalar sırasında yaşanan olumsuzlukların da etkisi ile silahlı çatışmalar sırasında da çevresel unsurların korunmasının gerekliliğine ve bu amacı gerçekleştirecek hukuki altyapının eksikliğine ilişkin bir bilinç oluşmuştur.Bu fark edilen ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak Uluslararası İnsancıl Hukuk'un bünyesine eklenen düzenlemeler mevcuttur. Bu, dolaysız olarak çevresel korumayı amaçlayan insancıl hukuk hükümlerinin incelenmesi çalışmanın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca, insancıl hukukun diğer konularda öngörülmüş ve fakat dolaylı olarak çevresel korumaya da katkısı bulunan hükümleriyle genel ilkeleri de bu incelemede ele alınacaktır. İkinci bölümdeki bu incelemenin bünyesine Uluslararası Ceza Hukuku'nun konu hakkındaki hükümleri de ele alınacaktır.Son olarak da silahlı çatışmalar sırasında, aslında barış zamanı için öngörülmüş olan Uluslararası Çevre Hukuku hükümlerinin uygulamasının mümkün olup olmadığı araştırılacaktır. Eğer bu şekilde bir uygulama mümkün ise bunun nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği de 3. bölümde ele alınacaktır.Yapılan inceleme neticesinde sayıca hiç azımsanmayacak olan hukuki düzenlemelerin yine de tatmin edici seviyede bir çevresel koruma rejimi getirmekten uzak olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
That the international community is paying attention to the problems of environmental degradation and safeguarding the environment is stil an actual development. This attention first occured in relation to the protection of environment in peace time. However, recent armed conflicts like Vietnam contributed immensely to the highlighting of this till then neglected aspect of warfare.Today there are some environment-related regulations embedded in that body of rules, we call International Humanitarian Law. These regulations, which aim directly to safeguard environmental values, shall form the main body of this dissertation. In addition to them, those humanitarian rules which protect other values than environment shall also be probed into, for these too have an indirect protective effect as regards the environment. Along with these inquiries within the second chapter, we shall undertake an investigation in the realm of International Criminal Law, which too comprises some rules, which directly or indirectly may have a bearing on the fate of environmental consideration during armed conflicts.Lastly, in the third chapter, we will tackle the question of the implementation of the rules of the International Environmental Law in times of armed conflict. If such an implemantation shall be deemed to be possible, we shall try to establish a model regarding how that implementation shall be realized.In the light of the dissertation at hand, we have established that the number of those International Law regulations can not be said to be low. However, these rules and regulations fail to generate a coherent and effective legal regime for the protection of the environment during armed conflicts.