Turizm işletmelerinin finansal risklerden korunma yöntemlerinden faydalanma düzeyi ? Türkiye'de faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir araştırma
The level of benefiting from financial risk hedging methods of tourism companies - a research on five-star hotels in Turkey
  1. Tez No: 286794
  2. Yazar: İSTEMİ ÇÖMLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, turizm işletmelerinin, finansal risklerden korunmasına yönelik geliştirilen yöntemlerden faydalanma düzeylerini tespit etmek ve korunma yöntemleri hakkında önerilerde bulunmaktır.Araştırmada, otel işletmelerinin mevcut finansal risklerden korunma yöntemlerinden faydalanma düzeylerini belirlemek için anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma evrenini, Türkiye'de faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırma evreninin tamamına ulaşmak zaman ve maliyet açılarından mümkün olmadığı için evreni daha iyi temsil edebileceği tahmin edilen örnekleme tekniklerinden kotalı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir.Çalışma sonuçlarına göre otel işletmeleri finansal riske etki eden unsurları; makro ekonomik değişkenler, döviz kuru riski, girdi fiyat riski, faiz oranı riski ve yatırım riski olarak algılamaktadır. Finansal risklerden korunmak amacıyla türev ürünleri; forward, futures, opsiyon ve swap sözleşmelerini kullanmaktadırlar. Ayrıca çalışma sonucunda, otel işletmelerinin riskten korunma yöntemleri arasında en fazla forward sözleşmeleri tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation study is to determine the level of benefiting from the methods developed for the hedging from finacial risk and make recommendations about hedging methods of tourism companies.In this study, survey technique was used to determine the level of benefiting from the existing methods of hedging from financial risks. The population of the research consists of five-star hotels in Turkey. As it was not possible to reach the whole of the research population in terms of time and cost, quota sampling method, which is expected to represent the population better was preferred.According the result of the study, hotel companies? perceived the elements that affecting financial risk are macro economic variables, exchange rate risk, input price risk, interest rate risk and investment risk. In order to hedge financial risk derivatives have used which are forwards, futures, option and swap contracts. Also at the end of the study, it is concluded that hotel companies prefer forward contracts within methods of hedging.