Panoptikonik gözetimden synoptisizme gözetim toplumu
From surveillance of panopticonic to synopticism surveillance society
  1. Tez No: 286835
  2. Yazar: MERVE GÜCÜYENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tarih boyunca tüm toplumlarda gözetim, toplumsal denetim mekanizmalarından biri olarak işlev görmüştür. Toplumlar yeni ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel gelişmelerle dönüşüm geçirdikçe gözetim de bu yeni durumlara uygun şekilde uyarlanmıştır. Buradan yola çıkarak gözetimin, toplumsal dönüşümde kırılma noktası olarak görülebilecek üç değişim evresiyle (sanayi toplumu, enformasyon toplumu ve tüketim toplumu) uyumlu biçimde nasıl şekillendirildiği ve toplumsal dönüşümleri nasıl şekillendirdiği araştırılmış; bir toplumsal denetim mekanizması olmasından öte, iktidarlarca bir tahakküm ve ıslah aracına dönüştürülmesinin izi sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Surveillance had a functional role in all societies as a social control mechanism along the history. It was adapted following new situations formed as a result of new echonomical, political, social and cultural developments to be appropriate it for the new situations. So how the surveillance was formed in accordance with the three variation; surveillance society, information society and consumption society which can see as a turning point in the social transformation. Also it was followed the tracks of which surveillance is not only a social control mechanism but also is a tool of power and reformation for the authorities.