Floresans özellik gösteren kaliks[4]aren türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve bazı özelliklerinin incelenmesi
The synthesis, characterization of calix[4]aren derivatives demostrating fluorescent property and observation of their some features
  1. Tez No: 286902
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Supramoleküler kimyada büyük yeri olan kaliksarenler bu alandaki diğer moleküllere kıyasla kolay sentezlenebilmeleri ve kolay fonksiyonlandırılabilmeleri sebebi ile sentetik organik kimyada en çok dikkat çeken makrosiklik bileşikler olmuşlardır. Kaliksarenler fenolik -O üzerinden ve ter-bütil grupları dealkilasyonla giderildikten sonra aromatik birimlerin p-pozisyonundan fonksiyonlandırılarak anyon, katyon ve nötral moleküller için reseptör olarak kullanılabilirler. Bu çalışmada piren, naftalin ve naftilimid grupları taşıyan kaliks[4]arenler türevleri sentezlendi. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler (FTIR, 1H NMR, 13C NMR, COSY) ile aydınlatıldı.Bu kaliks[4]aren türevlerinin bazı metal katyonları (Na+, Li+, Mg+2, Ni+2, Ba+2, Ca+2, Cu+2, Ca+2 , Pb+2, Zn+2) ve anyonlarına (F-, Cl-, Br-, H2PO4-, NO3-, I- , HSO4-, CH3COO-) karşı floresans özellikleri UV-Vis., NMR ve floresans spektroskopik teknikleri kullanılarak incelendi.Piren amin türevli kaliks[4]arenin Pb+2 ve Cu+2 iyonlarına karşı floresans sensör olarak, piren imin türevli kaliks[4]arenlerin Pb+2, Mg+2 ve Cu+2 iyonlarına karşı floresans sensörü olarak ve naftilimid türevli kaliks[4]arenlerin ise Cu+2 ve F- iyonlarına karşı floresans sensör olarak davrandığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In case, they are compared with the other molecules in same field, calixarenes, which possess major importance in supramolecular chemistry, have been macrocyclic compounds to attract the most attention in synthetic organic chemistry, because they can be easily synthesized and functionalized. After they are functionalized from their phenolic oxygens or para positions, they can be used as receptor for anion, cation and neutral molecules. In this study calix[4]arenes bearing pyrene, naphthalene and naphthalimide groups were synthesized. Synthesized all compounds were identified by using spectroscopy methods ( 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR, COSY).Fluorescent properties of these compounds will be examined towards different metal cations (Na+, Li+, Mg2+, Ni2+, Ba2+, Ca2+, Cu2+, Pb2+, Zn2+) and anions (F-, Cl-, Br-, H2PO4-, NO3-, I- , HSO4-, CH3COO-) by using UV-Vis., NMR and fluorescence spectroscopic techniques.The pyrene amine derivative of calix[4]arene has been found to act as a selective sensor for Pb2+ and Cu2+ ions while its pyrene-imine derivatives show selectivity towards the Pb2+, Mg2+ and Cu2+ ions and its naphthalimide derivatives were observed as Cu2+ and F- ions selective sensors.