Kullanılmış polietilenden toprak düzenlemede kullanılabilecek bir emülsiyon elde edilmesi
  1. Tez No: 28699
  2. Yazar: TUĞBA TAYŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HUNAY EVLİYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
64 ÖZET Çukurova Bölgesinde yaygın olarak kullanılan sera örtüleri, büyük bir polietilen atık potansiyeli oluşturmaktadır. Yine Güneydoğu Anadolu'nun killi kurak topraklarında buharlaşma ile su kaybı ve sulama gibi problemler gündemdedir. Her iki soruna ortak bir çözüm olarak polietilenden elde edilen hidrofobik emülsiyonun toprak düzenlemede kullanılmasını önere biliriz. Hazırlanan emülsiyon toprak yapı dayanıklılığını artırıcı özelliktedir. Islanma açısı istenilen aralıktadır. Uygun hidrofobik özelliklerin den dolayı buharlaşma ve yüzeyde tuz birikmesini de önleyecektir. Bu özelliklerinden yola çıkılarak ürün verimini artırıp çimlenme süresini kısaltacağını söylemek mümkündür. Emülsiyon yapımında kullanılan meteryallerin bol bulunur, biyolojik indirgenebilir ve ucuz olmasına dikkat edilmiştir.Parafin ve balmumu bu nedenlerle tercih edilmiştir. Polietilen ise zaten atık bir materyaldir. Olayın ekonomisi, sadece maliyet hesaplarıyla değil, aynı zamanda sudan sağlanacak %75 tasarruf, ürün verimindeki artış çimlenme süresindeki kısalma gibi olumlu nitelikler de dikkate alınarak hesaplandığında uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Greenhouse covers which are widely used in Çukurova area are large potentials for waste polyethylene. Problems like irrigation and lose of water by evaporation in Southeast Anatolia will be popular in the near future. As a solution to both problem application of a hydrophobic emulsion obtained from polyethylene for soil conditioning may be sug gested. The emulsion that is prepared has improving effects on soil structure stability. Contact angle is in the desired range. Appropriate hydrophobic properties will prevent evaporation and salt accumulation in other word salination on the soil surface. İt is possible to say that, on the basis of these properties the product yield is increased and the time for germination is decreased. In emulsion production, materials which are aboundant, biodeg radable and cheap are preferred These are the main reasons for choosing paraffin and beeswax. Polyethylene is a waste material found widely in Çukurova area. The economical aspect is feasible when considering not only the production costs, but also decrease in water consumption which is as high as 75%, increase in product yield and decrease in germination period.