Doğu Akdeniz Bölgesinden selekte edilmiş 'Tuzcu' turunç kolonlarının kütdiken limon çeşidinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 28700
  2. Yazar: TURAN HAKAN DEMİRKESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
81 6. ÖZET Ç.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesinden selekte edilmiş farklı genetik yapıdaki TUZCU 33-1, 33-2, 33-3, 33-4 33-5, 33-6, 33-7, 33-8, 33-9, 33-10, 33-12, 01-13, 01-14, 01- 15, 01-16, 01-17, 01-18, 01-19, 01-20, 01-21, 01-22, 01-23, 01-24, 31-25, 31-26, 31-27, 31-28, 31-29, 31-30 ve 31-31 turunç klonları üzerine aşılı olarak 1985 yılında 8 x 8 m aralıklarla dikilmiş Kütdiken limonunun meyve verim ve kalitesiyle büyüme durumları 1991-1992 yıllarında 2 yıl süreyle incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1) En yüksek meyve verimi TUZCU 33-10 (96.25 kg), TUZCU 01-16 (96.25 kg) ve TUZCU 01-14 (94.91 kg) klonlarından elde edilmiştir. En düşük verim miktarı ise, TUZCU 33-4 (50.00 kg) üzerine aşılı Kütdiken limon ağaçlarından alınmıştır. 2) Meyve iriliği yönünden klonlar arasında 2 yıl boyunca ve yılların ortalamasında istatistiksel yönden önemli bir farklılık saptanamamıştır. 3) Kabuk kalınlığı yıllara göre değişmekle göstermekle birlikte, denemenin birinci yılında en kalın kabuklu meyveler TUZCU 33-7 klonu (5.92 mm); en ince kabuklu meyveler ise TUZCU 31-27 klonu. (4.48 mm) üzerindeki lerden elde edilmiştir. Denemenin ikinci yılında ve 2 yılın ortalama değerlerinde klonların kabuk kalınlığına etkilerinde istatistiksel olarak farklılık bulunamamıştır.84 4) According to 1991-1992 years and average values in these years no statistical difference has been seen among clones in terms of the content of acid. 5) The effects of clones on the amount of juice has shown difference and according to average findings of two years, the highest juice amount has been obtained from 01-14 clone with 42.45 % as in the first year of the experiment. The lowest juice amounts have been obtained from TUZCU 33-10, 01- 21 and 33-3 clones with 33.02 %, 33:42 % and 33.76 % respectively. 6) According to the diameter measurements in experiment period no growth difference has been seen among sour orange clones, but among Kütdiken lemons inoculated on those clones there have been significant differences in the growth (size) of diameter. 7) As the result of ranging evoluation of pomologic characters, the most suitable clones to Kütdiken lemon are TUZCU 31-30, 01-14, 01-16 clones. The most inconvenient clones are TUZCU 33-4, 33-10, 01-18 and TUZCU 01-21 clones.
Özet (Çeviri)
82 4) Titre edilebilir asit içeriği yönünden 1991 ve 1992 yıllara ile bu yıllardan elde edilen ortalama değerlere göre, klonlar arasında istatistiksel bakımdan farklılık belirlenemiştir. 5) Klonlarm usare miktarına etkileri farklılık göstermiş ve 2 yıllık bulguların ortalamasına göre, en yüksek usare miktarı denemenin ilk yılında olduğu gibi % 42.45 ile TUZCU 01-14 klonunda belirlenmiştir. En düşük usare miktarları ise sırasıyla % 33.02, % 33.42 ve % 33.76 ile TUZCU 33-10, TUZCU 01-21 ve TUZCU 33-3 klonlarında saptanmıştır. 6) Deneme süresince yapılan çap ölçüm değerlerine göre turunç klonları arasında Önemli büyüme farklılıkları saptanırken, bunlara aşılı Kütdiken limonunun çap büyümesinde önemli farkl ı lık lar a rast lanı İmamı şt ir. 7) Pomolojik karakterlerin topluca derecelendirilerek değerlendirilmesi sonucunda Kütdiken limonuna en uygun klonlarm TUZCU 31-30, TUZCU 01-14 ve TUZCU 01-16 klonları olduğu bulunmuştur. En olumsuz klonların ise TUZCU 33-4, TUZCU 33-10, TUZCU 01-18 ve TUZCU 01-21 klonları olduğu saptanmıştır.81 6. ÖZET Ç.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesinden selekte edilmiş farklı genetik yapıdaki TUZCU 33-1, 33-2, 33-3, 33-4 33-5, 33-6, 33-7, 33-8, 33-9, 33-10, 33-12, 01-13, 01-14, 01- 15, 01-16, 01-17, 01-18, 01-19, 01-20, 01-21, 01-22, 01-23, 01-24, 31-25, 31-26, 31-27, 31-28, 31-29, 31-30 ve 31-31 turunç klonları üzerine aşılı olarak 1985 yılında 8 x 8 m aralıklarla dikilmiş Kütdiken limonunun meyve verim ve kalitesiyle büyüme durumları 1991-1992 yıllarında 2 yıl süreyle incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1) En yüksek meyve verimi TUZCU 33-10 (96.25 kg), TUZCU 01-16 (96.25 kg) ve TUZCU 01-14 (94.91 kg) klonlarından elde edilmiştir. En düşük verim miktarı ise, TUZCU 33-4 (50.00 kg) üzerine aşılı Kütdiken limon ağaçlarından alınmıştır. 2) Meyve iriliği yönünden klonlar arasında 2 yıl boyunca ve yılların ortalamasında istatistiksel yönden önemli bir farklılık saptanamamıştır. 3) Kabuk kalınlığı yıllara göre değişmekle göstermekle birlikte, denemenin birinci yılında en kalın kabuklu meyveler TUZCU 33-7 klonu (5.92 mm); en ince kabuklu meyveler ise TUZCU 31-27 klonu. (4.48 mm) üzerindeki lerden elde edilmiştir. Denemenin ikinci yılında ve 2 yılın ortalama değerlerinde klonların kabuk kalınlığına etkilerinde istatistiksel olarak farklılık bulunamamıştır.