Çapraz bağlı PEEC ve PEEC-ko-PSt polimerlerinin şişme dengesi ve adsorpsiyon izotermlerinin incelenmesi
Inflatable balance of crosslinked PEEC and PEEC-ko-PSt polymers and examination of dye adsorption isotherms
  1. Tez No: 287003
  2. Yazar: FERZENDE ŞEMDİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ŞAHİN IŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aşırışişebilen (PEEC)/(PEEC-co-PSt) jelleri difeniliodonium tuzu kullanılarak fotobaşlatıcı katyonik (ko)polimerizasyon yöntemiyle sentezlendi. Dimetil sulfoksit (DMSO)'da, PEEC ve PEEC-ko-PSt jel sistemleri için şişme yüzdesi, şişme denge, şişme başlagıç hızı, şişme hız sabiti ve diffuzyon sabitleri hesaplandı. PEEC ve PEEC-ko-PSt jelleri DMSO'da %878?999 aralığında şişme göstermektedir. of DMSO'nun jellere diffuzyonu Fickian tipine uymaktadır. PEEC ve PEEC-ko-PSt üzerine C. I. Reactive Blue 160 reaktif boyarmaddesinin DMSO çözücüsü içindeki adsorpsiyonu incelendi. PEEC ve PEEC-ko-PSt jellerindeki tutunma 25 0C'de çalışıldı. Reaktif boyanın PEEC ve PEEC-ko-PSt üzerindeki denge adsorpsiyon verileri Langmuir ve Freundlich modelleri ile açıklandı. Maksimum adsorpsiyon kapasitesi (qm) PEEC için 556 mg/g ve PEEC-ko-PSt için 714 mg/g olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Superswelling (PEEC)/(PEEC-co-PSt) hydrogels were prepared by photoinitiated cationic (co)polymerization using diphenyliodonium salt.. The percent swelling, equilibrium swelling, initial rate of swelling, swelling rate of constant and diffusion constant values were evaluated for PEEC and PEEC-co-PSt gel systems at DMSO. PEEC and PEEC-co-PSt gels were swollen in the range 878?999% in DMSO. Diffusion of DMSO into gels has been found to be of the Fickian type. The adsorption of C. I. Reaktive Blue 160 dye onto PEEC and PEEC-co-PSt in (DMSO) Dimethylsulfoksit solution was investigated. The uptake of the PEEC and PEEC-co-PSt gels are studied at 25 0C. The equilibrium adsorption datas of reactive dye on PEEC and PEEC-co-PSt were analyzed by Langmuir and Freundlich models. The maximum adsorption capacity (qm) has been found to be 556 mg/g for PEEC and 714 mg/g for PEEC-co-PSt gels.