Osmanbey Atıksu Arıtma Tesisi'nin işletilmesi
Operation of Osmanbey Wastewater Treatment Plant
- Tez No: 287002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma; Osmanbey Atıksu Arıtma Tesisinin ilk işletmeye alınma sürecinde tesistekiproseslerin arıtma verimlerini incelemek, arıtım verimliliğini arttırmak için sistemlerin işletimşartlarını belirlemek, oluşan işletim problemlerini tespit etmek ve bu sorunları ortadan kaldırmak içinçözüm önerilerini bulmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, atıksuların deşarj standartlarına uygunolması için bazı parametreler deneysel ve online olarak kontrol edilmiştir. Tesis, Ekim 2009 ile Mayıs2010 arasında kalan 8 aylık süre zarfında işletilmiştir. İşletim süresi boyunca, giriş, ön çökeltim vebiyolojik sistemlerin KOİ, AKM, UAKM, pH, çözünmüş oksijen ve bulanıklık ölçümleri yapılmış vekimyasal oksijen ihtiyacı giderim verimleri saptanmıştır. Ayrıca gerekli ekipmanların fizikselkontrolleri ve bakımları yapılmıştır.Aktif Çamur sisteminde tüm yıl boyunca ortalama % 51,16 KOİ giderimi sağlanmıştır. Yüzeyaltı akışlı yapay sulakalan sisteminde; % 72,41 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Stabilizasyonhavuzunda ise % 27,54 KOİ giderimi sağlanmıştır. Bardenpho ( 5 basamaklı) sisteminde de KOİgiderim verimi %62,17'dir.İşletim süresince, yüksek salınımlar göstermeyen ve ideal arıtım verimi sağlanan yüzeyaltı akışlıyapay sulakalan sisteminin, kampüs atıksularının arıtımı için daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Kampüs atıksuları, Atıksu arıtımı, biyolojik sistemler
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the operation of Osmanbey wastewater treatment plant, analysingoperation datas, focused to determine suitable operation conditions for increasing treatment efficiencyand searching best solutions. For this reason some of the parameters checked-in with experimentalmeasurement and online database through discharge standards. The systems were operated for aperiod of 8 months between October 2009 and May 2010. During this time influent, primarysedimentation and biological systems wastewater parameters, COD, MLSS, pH, dissolved oxygen,and turbidity were analysed and calculated via obtained datas. Moreover mainantanence of treatmentequipments was done.During the all year COD removal is, on activated sludge process 51.16% , Subsurface FlowConstructed Wetland 72.41%, stabilization pond 27.54% and Bardenpho process 62.17 % .Subsurface flow constructed wetland system is concluded to be more suitable for treatment ofcampus wastewaters, because of it?s behavior without high fluctuations and with high COD and BODremoval efficiencies during operational runs.KEYWORDS: Wastewater treatment