Bazı Trabzon hurması (Diospyros kaki L.) genotipleri için uygun tozlayıcıların belirlenmesi
Selection of suitable pollinizers for some persimmon (Diospyros kaki L.) genotypes
- Tez No: 287115
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Trabzon hurması (Diospyros kaki L.) yetiştiriciliğinde en büyük problem aşırı meyve dökümüdür. Meyve dökümü olumsuz bakım ve ekolojik koşullardan kaynaklandığı gibi, yetersiz tozlanma ve döllenmeden de kaynaklanabilmektedir. Bu çalışmada, Trabzon hurmalarında meyve tutumu ve meyve kalite özelliklerini olumlu yönde etkileyebilecek en uygun tozlayıcı çeşitlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma, 2010 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Trabzon hurması parsellerindeki 17 yaşlı ağaçlarda yürütülmüştür. Çalışmada buruk olmayan Fuyu, Giant Fuyu, O'Gosho çeşitleri ve 31 TH 03 no'lu yerli Trabzon hurması tipi ana çeşitler; Bruniquel, Ghora Gali, Mandarino ve Mercatelli ise tozlayıcı çeşitler olarak kullanılmıştır.Tozlayıcı çeşitlere ait çiçek tozu kalite ve üretim miktarı ile ilgili laboratuvar testlerinde, incelenen çeşitlerin tozlayıcılık potansiyelinin yeterli olduğu belirlenirken; bu yönden en olumlu sonuçlar, Ghora Gali ve Mercatelli çeşitlerinden elde edilmiştir.Yapılan uygulamalarda meyve dökümlerinin ilk iki ayda fazla olduğu, temmuz ayına gelindiğinde azaldığı belirlenmiştir. Yapay tozlama uygulamalarıyla meyve tutumu, serbest tozlanma ve izolasyon uygulamalarına göre arttırılmıştır. Fuyu, Giant Fuyu ve O'Gosho için en iyi tozlayıcının Ghora Gali; 31 TH 03 no'lu tip için ise Mandarino çeşidinin olduğu saptanmıştır.Çalışma sonucunda uygulamaların, SÇKM, pH ve asitlik değerlerine istatistiksel olarak bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Tozlama uygulamalarının tohum sayısına olumlu etkisi olmuş, bu da meyve tutumunun artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important problem in persimmon (Diospyros kaki L.) cultivation is heavy fruit drop. This can be caused either by poor maintenances and negative ecological conditions during fruit development or unsatisfactory pollination and fertilization. In this study, we aim to determine the most suitable pollinizer cultivars that can affect the fruit set and fruit quality features for persimmons.Research was carried out in 2010 vegetation period with 17 years old persimmon trees in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Cukurova?s Persimmon Research Field. In the search, the common non-astringent cultivars Fuyu, Giant Fuyu, O?Gosho and 31 TH 03 local variety were used as main cultivars; Bruniquel, Ghora Gali, Mandarino and Mercatelli as pollinator cultivars.In laboratory tests of pollen vitality, germination and quantity, it was determined that the quality of these four cultivars is satisfactory for a pollinator. In accordance with laboratory tests, Ghora Gali and Mercatelli have been faund that have the best pollinizer qualitiesWith the study determining fruit drop rate, it was found that fruit drop was high in 2 months. After 2 months, in july, the rate of fruit drop decreased or completely stopped. With hand pollination treatments the fruit drop was reduced as compared to free pollination and isolation treatments. In terms of this, while Ghora Gali becomes the best pollinator for Fuyu, Giant Fuyu and O?Gosho; for 31 TH 03 it becomes Mandarino.As a result of the study we found that the treatments didn?t affect fruit quality like TSS, pH and acidity. However, pollination treatments increased seed number and in consequence increased fruit set.