Bazı kuazi moleküler yapıların (SrTiO3-SrZrO3) elektronik band yapısı ve optik özelliklerin temel prensip yöntemlerle incelenmesi
First principles study of electronic band structure and optical properties of (SrTiO3-SrZrO3) some quasi crystals
  1. Tez No: 287119
  2. Yazar: BURCU ÖTELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRULLAH MEHMETOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (Generalized Gradient Approximation“GGA”) altında yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) ve ab-initio pseudo-potansiyel yöntem kullanılarak, ABO3 (SrTiO3) ve (SrZrO3) -tipi üçlü bileşiklerin kübik Pm3m (No:221) fazda yapısal (örgü parametreleri ve atomik pozisyonları), elektronik bant yapıları, toplam durum yoğunlukları (DOS) ve optik özellikleri incelendi. Elde edilen elektronik bant yapısı, SrTiO3 ve SrZrO3 kristallerinin dolaylı yasak bant aralığına sahip olduğunu ve Brillouin bölgesinin SrTiO3 için 2.3134 eV değerle R-? noktasında ve SrZrO3 için 3.5702 eV değerle R-? noktasında olduğunu göstermektedir. Her iki kristal için foton-enerjisine bağlı olarak dielektrik fonksiyonları ve kırılma indisi, enerji kayıp fonksiyonu ve yansıtıcılık gibi optik özellikler scissor yaklaşımı altında hesaplandı. Ayrıca valans elektronların etkin sayısı ve etkin optik dielektrik sabiti gibi önemli optik parametreler hesaplandı. Aynı zamanda literatürde mevcut olan deneysel ve teorik verilerle karşılaştırma yapıldı. Kullandığımız metod ile kristallerin özelliklerinin oldukça doğru bir şekilde belirlendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the structural (lattice parameters and atomic positions), the electronic band structures, density of states (DOS) and optical properties of ABO3 -type ternary compounds, SrTiO3 and SrZrO3, in the cubic Pm3m (No:221) are investigated by using the density functional theory (DFT) and ab-initio pseudopotential method within the Generalized Gradient Approximation (GGA). The obtained electronic band structure shows that SrTiO3 and SrZrO3 crystals have an indirect forbidden band gap of for SrTiO3, 2.3134 eV at the R-? point and for SrZrO3, 3.5702 eV at the R-? point of the Brillouin zone. The linear photon-energy dependent dielectric functions and some optical properties such as the refractive index, energy-loss function and reflectivity are calculated for both crystals within the scissor approximation. Moreover, some important optical parameters such as the effective number of valance electrons and the effective optical dielectric constant are calculated. We have also made some comparisons with related experimental and theoretical data which is available. It is found that the method used estimated the properties of these crystals quite well.