Yapı denetim firmalarında toplam kalite yönetimi ?Adana örneği?
Total quality management in the building audit firms ?Adana example?
- Tez No: 287118
- Danışmanlar: DR. GÜLERTAN AKYÜZLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapı üretim sürecinde görev alan yapı denetim firmaları sektöre bir hizmet sunmakta ve süreçte önemli bir yere sahip olmaktadırlar. Bu firmalarda yapılacak kalite çalışmaları ve toplam kalite yönetimi uygulamaları hem sektöre hem de firmaların kendi çalışma ve uygulamalarına olumlu yönde katkılar sağlayacaktır. Bu tez kapsamında, Adana ilinde görev yapan yapı denetim firmalarının toplam kalite yönetimi kavramına bakış açıları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bu yönetim sisteminin, firmalara sağlayacağı yararlar belirtilmiştir ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Audit firms are involved in the building production process, providing a service in the construction sector and have important place in the process. This is to do quality work and total quality management practices in firms and companies in the sector as well as their own work and practice will provide a positive contribution. Within the scope of this thesis, building audit firms that working in the province of Adana to the concept of total quality management tried to determine points of view. According to the survey, the benefits of this management system for the companies listed and recommendations are presented.