Türkiye'de antik DNA çalışmaları ve metodolojik sorunlar
Ancient DNA studies and methodological issues in Turkey
  1. Tez No: 449850
  2. Yazar: VAHDET ÖZKOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Biyoloji, Genetik, Anthropology, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Antik DNA (aDNA); DNA ekstraksiyonu (tepkime karışımlarından ya da doğal olarak oluşan maddelerden, bir bileşiği ayırmak) gerçekleştirilmesi için özel olarak önlem alınmadan saklanan örneklerden elde edilen DNA?dır (Gültekin, 2009). Antik DNA analizleri yeni yöntem ve tekniklerle arkeolog ve antropologların geçmişle ilgili bilgiler almak amacıyla yaptıkları çalışmalardır. İlk olarak 1985?te Mısır mumyaları üzerinde gerçekleştirilen DNA çalışmaları o tarihten itibaren belli başlı bazı arkeolojik ya da antropolojik sorulara cevap vermesi açısından önem kazanmıştır. Bu sorular arasında insan evrimi, göç yolları, insana özgü genetik ve enfeksiyon hastalıklarının belirlenmesi, ehlileştirilen hayvan ve bitki türlerinin tespiti gibi her biri kendi içinde çok önemli konular yer alır. Ancak tüm bunlara rağmen, uygulamadaki bazı teknik güçlükler Antik DNA çalışmaları ile ilgilenen araştırmacılar için kısıtlayıcı olmaktadır (Yang ve Watt, 2005). Genetik Antropoloji çeyrek asırdır çalışma yapılan bir alt bilim dalıdır. İlk Antik DNA çalışması 1985 yılında R. Hugichi ve arkadaşları tarafından, bir müzede yer alan Zebra Quagga?nın deri kalıntılarından gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma ile genetik bilgi, Antropoloji biliminin kullanıldığı ilk çalışma olmuştur. Antik DNA çalışmalarının önemli bir bölümünde genetik materyal kaynağı olarak, en iyi korunan ve sağlam kalabilen kemik ve diş örnekleri kullanılmaktadır. Antik çalışmalarda DNA?nın ne kadar korunmuş olduğu tamamıyla çevresel koşullara bağlıdır. Aynı çevresel koşullara maruz kalan örnekler söz konusu olduğunda da arkeolojik örneğin çeşidi önem kazanır. Bu örnekler; müze örnekleri, mumyalanmış dokular, fosiller, arkeolojik kazılardan elde edilen biyolojik örneklerdir (Alakoç, 2007). Ülkemizin Antik DNA materyali bakımından zengin ve çok çeşitli bir yapıya sahip olması, bu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Anadolu Tarihinin köklü geçmişinden dolayı birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle ülkemizde yerli ve yabancı bilim insanlarının katıldığı birçok arkeolojik ve antropolojik kazı yapılmaktadır. Bu kazılardan birçok iskelet materyal çıkmaktadır. Bu iskelet materyaller Genetik Antropologlar için çok değerli olduğundan çok iyi saklanmalı ve araştırma ortamına dış etkenlerden korunarak getirilmelidir. Korunarak getirilen iskelet materyalden, geçmişe dair sayısız bilgi elde edebiliriz. Bundan dolayı ön bilgilerin toplanması ve Türkiye?de yapılması olası olan araştırmalar için bir ön hazırlık sağlanması zorunludur. İleride de bahsedileceği üzere, PCR (Polymerase Chain Reaction) ?PZR ( Polimeraz Zincir Reaksiyonu) in keşfi ile Antik DNA çalışmaları, dolayısıyla Genetik Antroploji ivme kazanmıştır. İlerleyen bölümlerde PZR?in keşfi ve yeni adımlar hakkında geniş bilgi verilecektir. Gelişmiş teknolojik aletler ve çeyrek asırlık deneyime rağmen, Antik DNA çalışmalarında bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların aşılabilmesi için özel koşullar ve uygun fiziki ortamın hazırlanması gerekmektedir. Bu tez, ülkemizde Antik DNA üzerine yapılmış ve yapılacak olan çalışmalarda, araştırmacıların göz önünde bulundurması gereken noktaların etraflıca anlatıldığı çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Ancient DNA (Adna); DNA extraction (or reaction mixtures of naturally occurring substances, a compound appropriate) to carry out a special action is taken, the DNA extracted from samples stored (Gültekin, 2009). Ancient DNA analysis of the past and new methods and techniques archaeologists and anthropologists in order to get information about their studies. First, DNA studies performed on Egyptian mummies in 1985, since then, some of the major questions to answer in terms of archaeological or anthropological gained importance. This is among the questions of human evolution, migration patterns, determine the human-specific genetic and infectious diseases, each with its own ehlileştirilen animal and plant species, such as the detection takes place in the very important issues. However, despite all this, some of the technical difficulties in the application is a constraint for researchers who are interested in ancient DNA studies (Yang and Watts, 2005). In a sub-study of Anthropology is the science of genetics for a quarter century. In 1985, the first ancient DNA studies R. Hugichi et al, Quagga'nın Zebra skin remains were located in a museum. With this research, genetic information, has been the first study using the science of anthropology. An important part of the genetic material as a source of ancient DNA studies, examples of the best preserved and used for bone and teeth remain intact. How much is preserved ancient DNA studies entirely dependent on environmental conditions. Examples exposed to the same environmental conditions, for example in the case of type archaeological become important. These examples are examples of museums, mummified tissues, fossils, biological specimens obtained from archaeological excavations (Alakoç, 2007). Our country is rich in ancient DNA, and a wide variety of materials have a structure, this study shows how important it is. Anatolia is known to have hosted many civilizations because of its past history. For this reason, the participation of scientists in our country, foreign and domestic are many archaeological and anthropological excavations. These excavations are many skeletal material. Anthropologists have genetic material that this framework is very well kept and very valuable for the research environment must be protected from external influences. Delivered by maintaining skeletal material, we can get information about the past numerous. Therefore, in Turkey and in the front of the collection of information is necessary to ensure a preparation for the research remains to be done. As discussed in the future, PCR (Polymerase Chain Reaction)-PCR (Polymerase Chain Reaction) with the discovery of ancient DNA studies, genetic Antroploji thus gained momentum. The following sections provide extensive information about the next steps in the discovery and PCR. Despite the advanced technological tools and a quarter-century of experience, a number of problems experienced in the ancient DNA studies. Accordance with specific conditions and the physical environment in order to overcome these problems is to be prepared. In this dissertation, which will be held in our country, and built on ancient DNA studies, the researchers described the study in detail the points you need to consider.