Kadmiyum,çinko ve kadmiyum+çinko etkisinde kalan tatlı su balığı Oreochromis niloticus'da ATPaz tepkilerinin belirlenmesi
Determination of the response of ATPases in freshwater fish Oreochromis niloticus exposed to cadmium, zinc and cadmium+zinc
- Tez No: 287127
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sucul ortamlara aynı anda birden fazla metal karışımı boşaltılmakta ve organizmalar bu karışım halindeki metallerin birlikte etkisi altında kalmaktadırlar. ATPaz grubu enzimler balıkların çevre ile ilişkisinde anahtar rolü olan ve kirliliğe tepkisi fazla olan moleküllerdir. Bu nedenle bu çalışmada 1 µg/mL derişimindeki Cd+2 ve Zn+2 in ayrı ayrı ve birlikte etkilerine farklı sürelerde (0, 7, 14, 21, 28 gün) maruz kalan tatlısu balığı Oreochromis niloticus'un farklı dokularında ATPaz grubu enzimlerin (Na+/K+-ATPaz, Mg+2-ATPaz, Ca+2-ATPaz) tepkileri incelenmiştir. Deney süreleri sonunda balıklarda solungaç dokusunda Na+/K+-ATPaz, Mg+2-ATPaz ve Ca+2-ATPaz aktiviteleri ile kas dokusunda Ca+2-ATPaz aktiviteleri ölçülmüştür. Balıklar deney koşullarında 28 gün yaşarken herhangi bir görülür sağlık sorunu olmamıştır. Metallerin ayrı ayrı ve birlikte etkisinde kalan balıklarda solungaç ve kas ATPaz aktivitelerinde bazı önemli değişimler görülmüştür. Buna göre Na+/K+-ATPaz ve Ca+2-ATPaz aktiviteleri metal türü, metallerin ayrı ayrı ve birlikteki etkileri, etki süresi ve doku tipine bağlı olarak genellikle azalış yönünde bir değişim gösterirken, Mg+2-ATPaz aktivitelerinde anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. Balıkların doku protein düzeylerinde ise genel olarak bir değişim görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aquatic environments receive several metal mixtures at the same moment and organisms are exposed to this combination of metals. Enzymes such as ATPases have a key role between fishes and their environments and also are molecules with a great sensitivity to environmental pollution. Therefore, in this study the responses of ATPases (Na+/K+-ATPase, Mg+2-ATPase, Ca+2-ATPase) in different tissues of a freshwater fish Oreochromis niloticus to 1 µg/ml concentration of Cd+2 and Zn+2 at different periods (0, 7, 14, 21, 28 days) were investigated. At the end of experimental periods, the activities Na+/K+-ATPase and Mg+2-ATPase in gill tissues and Ca+2-ATPase activity in muscle tissues were measured. While living under the experimental conditions, fish did not have any observable health problem. There were some significant alterations in ATPase activities in gill and muscle tissues of fish exposed to metals as single or combination. According to the results, there were general declining trends in Na+/K+-ATPase and Ca+2-ATPase activities in regard to metal type, single or combined exposures, period of exposures, and tissues, though there was no significant alteration in Mg+2-ATPase activity. There was also no considerable change in tissue total protein levels of fish.